Slava Cercheză: populație și statistici
Slava Cercheză are o populație de 2.051 (2026), pe o suprafață de 105,6 km², cu o densitate a populației de 19,4 loc./km². Se află pe locul 2.295 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.051
- 105,6 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Slava Cercheză ocupă locul 29 (număr de localități: 51).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 31 ‰ în Slava Cercheză, față de o medie de 120 ‰ în județul Tulcea și 163 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,0 ‰ în Slava Cercheză, față de o medie de 5,4 ‰ în județul Tulcea și 6,7 ‰ la nivel național.
Slava Cercheză: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 18).
Slava Cercheză în cifre
Unde se află Slava Cercheză?
Populația din Slava Cercheză în timp
Populația localității Slava Cercheză a fost de 2.382 în 2016 și de 2.051 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.185 |
| 2022 | 2.138 |
| 2023 | 2.089 |
| 2024 | 2.084 |
| 2025 | 2.076 |
| 2026 | 2.051 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.791.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ciucurova, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Babadag (populație: 10.014), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Slava Cercheză
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 895 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 576 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,0 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.122 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,14 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 617 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 1,05 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.252 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.386 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 1.727 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 675,8 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 326 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,6 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.581 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,5 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,46 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.185 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 2,2% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 700 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,7 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.148 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,73 km | 3,88 km | 4,05 km | pe locul 132 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Slava Cercheză | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 31 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.114 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Slava Cercheză
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 21,1%
- Construcții15 · 13,8%
- Transport și depozitare13 · 11,9%
- Industria prelucrătoare12 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 10,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante7 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 16,5%
- Lucrări speciale de construcții15 · 13,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,8%
- Construcții de clădiri12 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 10,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 9,2%
- Lucrări de geniu civil7 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 5,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 5,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Slava Cercheză?
Populația localității Slava Cercheză este de 2.051 (2026), pe locul 2.295 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Slava Cercheză?
Slava Cercheză are o suprafață de 105,6 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Slava Cercheză crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Slava Cercheză a trecut de la 2.382 la 2.051, adică o variație de −13,9%.
Unde se află Slava Cercheză?
Slava Cercheză se află în județul Tulcea. Latitudine 44,903, longitudine 28,557.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Slava Cercheză?
În Slava Cercheză, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 31 ‰ (2025), pe locul 3.114 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Slava Cercheză?
În Slava Cercheză, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,0 ‰ (2025), pe locul 3.122 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Slava Cercheză?
Cele mai apropiate de Slava Cercheză sunt: Ciucurova (6,4 km), Mihai Bravu (9,6 km), Nalbant (10 km), Babadag (12 km), Stejaru (13 km).