Hamcearca: populație și statistici
Hamcearca are o populație de 1.193 (2026), pe o suprafață de 121,2 km², cu o densitate a populației de 9,8 loc./km². Se află pe locul 2.946 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.193
- 121,2 km²
- 10 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Hamcearca ocupă locul 43 (număr de localități: 51).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 19,7 m² în Hamcearca, față de o medie de 49,3 m² în județul Tulcea și 51,1 m² la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 31,9 ‰ în Hamcearca, față de o medie de 20,0 ‰ în județul Tulcea și 20,1 ‰ la nivel național.
Hamcearca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 8).
Hamcearca în cifre
Unde se află Hamcearca?
Populația din Hamcearca în timp
Populația localității Hamcearca a fost de 1.347 în 2016 și de 1.193 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.298 |
| 2022 | 1.282 |
| 2023 | 1.256 |
| 2024 | 1.233 |
| 2025 | 1.227 |
| 2026 | 1.193 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Tulcea pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.978.
- Densitatea populației sale este de 9,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cerna (populație: 3.321), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hamcearca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.800 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,9 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 47 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,0 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 249 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 27,33 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 55 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 1,05 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.802 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 872 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 2.684 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 730,9 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 203 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 19,7 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 3.162 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,3 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.473 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 46 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,3% | 2,2% | 2,3% | pe locul 316 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 200 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 877 ‰ | 981 ‰ | 200 ‰ | pe locul 247 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,5 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 423 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 79,6 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 135 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hamcearca | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 220 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hamcearca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor11 · 22,9%
- Transport și depozitare7 · 14,6%
- Hoteluri și restaurante6 · 12,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 10,4%
- Industria prelucrătoare4 · 8,3%
- Construcții4 · 8,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 16,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 10,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 10,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții4 · 8,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor4 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi3 · 6,2%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice3 · 6,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hamcearca?
Populația localității Hamcearca este de 1.193 (2026), pe locul 2.946 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hamcearca?
Hamcearca are o suprafață de 121,2 km², cu o densitate a populației de 10 loc./km².
Populația din Hamcearca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hamcearca a trecut de la 1.347 la 1.193, adică o variație de −11,4%.
Unde se află Hamcearca?
Hamcearca se află în județul Tulcea. Latitudine 45,133, longitudine 28,379.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Hamcearca?
În Hamcearca, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 19,7 m² (2025), pe locul 3.162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hamcearca?
În Hamcearca, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 31,9 ‰ (2025), pe locul 47 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Hamcearca?
Cele mai apropiate de Hamcearca sunt: Cerna (7,4 km), Valea Teilor (7,4 km), Niculițel (9,1 km), Greci (11 km), Horia (12 km).