Smârdan (Tulcea): populație și statistici
Smârdan are o populație de 1.081 (2026), pe o suprafață de 91,0 km², cu o densitate a populației de 11,9 loc./km². Se află pe locul 3.002 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.081
- 91,0 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Smârdan ocupă locul 44 (număr de localități: 51).
Decese la 1 000 de locuitori: 5,6 ‰ în Smârdan, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Tulcea și 11,1 ‰ la nivel național.
Smârdan: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Smârdan în cifre
Unde se află Smârdan?
Populația din Smârdan în timp
Populația localității Smârdan a fost de 1.153 în 2016 și de 1.081 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.094 |
| 2022 | 1.076 |
| 2023 | 1.074 |
| 2024 | 1.074 |
| 2025 | 1.062 |
| 2026 | 1.081 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Tulcea pentru „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.739.
- Densitatea populației sale este de 7,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este I.C. Brătianu, la 6,8 km.
Toți indicatorii pentru Smârdan
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,5 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 194 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.123 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,71 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 951 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,78 ‰ | 1,05 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 623 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 415 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 3.156 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 383,9 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.812 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,1 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,85 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 700 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,8 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.712 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,78 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.056 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 163 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,3% | 2,2% | 2,3% | pe locul 834 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 29,6 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 347 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 50,0 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 411 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 563 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 188 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Smârdan | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 9,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 148 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Smârdan
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 18,3%
- Transport și depozitare12 · 12,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 10,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 10,8%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 9,7%
- Industria prelucrătoare5 · 5,4%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare4 · 4,3%
- Construcții4 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 10,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 9,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 6,5%
- Activități de închiriere și leasing5 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare4 · 4,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 4,3%
- Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor3 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Smârdan?
Populația localității Smârdan este de 1.081 (2026), pe locul 3.002 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Smârdan?
Smârdan are o suprafață de 91,0 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Smârdan crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Smârdan a trecut de la 1.153 la 1.081, adică o variație de −6,2%.
Unde se află Smârdan?
Smârdan se află în județul Tulcea. Latitudine 45,315, longitudine 28,078.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Smârdan?
În Smârdan, „Locuințe existente” se situează la 415 (2025), pe locul 3.156 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Smârdan?
În Smârdan, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 5,6 ‰ (2025), pe locul 3.123 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Smârdan?
Cele mai apropiate de Smârdan sunt: I.C. Brătianu (6,8 km), Măcin (8,5 km), Jijila (8,8 km), Văcăreni (11 km), Brăila (11 km).