Ceamurlia de Jos: populație și statistici
Ceamurlia de Jos are o populație de 2.314 (2026), pe o suprafață de 160,0 km², cu o densitate a populației de 14,5 loc./km². Se află pe locul 2.063 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.314
- 160,0 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Ceamurlia de Jos ocupă locul 27 (număr de localități: 51).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Ceamurlia de Jos, față de o medie de 0,73 ‰ în județul Tulcea și 1,08 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 12,06 km în Ceamurlia de Jos, față de o medie de 3,88 km în județul Tulcea și 3,05 km la nivel național.
Ceamurlia de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Ceamurlia de Jos în cifre
Unde se află Ceamurlia de Jos?
Populația din Ceamurlia de Jos în timp
Populația localității Ceamurlia de Jos a fost de 2.507 în 2016 și de 2.314 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.434 |
| 2022 | 2.412 |
| 2023 | 2.390 |
| 2024 | 2.367 |
| 2025 | 2.337 |
| 2026 | 2.314 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Tulcea pentru „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 22.409.
- Densitatea populației sale este de 6,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Baia (populație: 4.387), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ceamurlia de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.993 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,40 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 485 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,32 ‰ | 1,05 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 320 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 946 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 2.541 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 408,8 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,1 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.358 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,43 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.629 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,4 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.358 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,30 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.322 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 2,2% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 416 ‰ | 981 ‰ | 200 ‰ | pe locul 411 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 700 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,6 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 765 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,06 km | 3,88 km | 4,05 km | pe locul 103 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ceamurlia de Jos | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ceamurlia de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 21,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 16,7%
- Transport și depozitare23 · 11,0%
- Industria prelucrătoare18 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 8,6%
- Construcții13 · 6,2%
- Hoteluri și restaurante11 · 5,3%
- Alte activități de servicii10 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 15,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe32 · 15,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 13,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 7,2%
- Construcții de clădiri10 · 4,8%
- Lucrări speciale de construcții9 · 4,3%
- Activități de închiriere și leasing9 · 4,3%
- Pescuit și acvacultură8 · 3,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ceamurlia de Jos?
Populația localității Ceamurlia de Jos este de 2.314 (2026), pe locul 2.063 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ceamurlia de Jos?
Ceamurlia de Jos are o suprafață de 160,0 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Ceamurlia de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ceamurlia de Jos a trecut de la 2.507 la 2.314, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Ceamurlia de Jos?
Ceamurlia de Jos se află în județul Tulcea. Latitudine 44,774, longitudine 28,767.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceamurlia de Jos?
În Ceamurlia de Jos, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceamurlia de Jos?
În Ceamurlia de Jos, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 12,06 km (2025), pe locul 103 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Ceamurlia de Jos?
Cele mai apropiate de Ceamurlia de Jos sunt: Baia (10 km), Jurilovca (10 km), Babadag (14 km), Mihai Viteazu (17 km), Stejaru (18 km).