Obârșia de Câmp: populație și statistici
Obârșia de Câmp are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 39,8 km², cu o densitate a populației de 37,7 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 39,8 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Obârșia de Câmp ocupă locul 43 (număr de localități: 66).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Obârșia de Câmp, față de o medie de 2,12 ‰ în județul Mehedinți și 3,53 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,7 ‰ în Obârșia de Câmp, față de o medie de 5,5 ‰ în județul Mehedinți și 6,7 ‰ la nivel național.
Obârșia de Câmp: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 9).
Obârșia de Câmp în cifre
Unde se află Obârșia de Câmp?
localități vecine
- Salcia5,3 km · 2.417
- Cujmir6,3 km · 3.029
- Braniștea7,0 km · 1.682
- Dârvari7,2 km · 2.327
- Cetate7,3 km · 5.009
- Vrata11 km · 1.888
- Vânători11 km · 1.766
- Punghina15 km · 3.064
Toate localitățile din județul Mehedinți
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Obârșia de Câmp în timp
Populația localității Obârșia de Câmp a fost de 1.775 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.621 |
| 2022 | 1.588 |
| 2023 | 1.536 |
| 2024 | 1.519 |
| 2025 | 1.519 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.578.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Salcia (populație: 2.417), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Obârșia de Câmp
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.078 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 527 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 1,65 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 951 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 992 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 2.450 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 660,5 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 373 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,3 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.895 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.388 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,0 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.426 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,00 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,5% | 4,5% | 2,3% | pe locul 122 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 2,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.784 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,58 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.756 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Obârșia de Câmp | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 54 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.903 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Obârșia de Câmp
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor13 · 25,0%
- Transport și depozitare11 · 21,2%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 11,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 7,7%
- Industria prelucrătoare4 · 7,7%
- Construcții4 · 7,7%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 17,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 9,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 7,7%
- Lucrări speciale de construcții4 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 7,7%
- Activități de închiriere și leasing4 · 7,7%
- Construcții de clădiri3 · 5,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 5,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Obârșia de Câmp?
Populația localității Obârșia de Câmp este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Obârșia de Câmp?
Obârșia de Câmp are o suprafață de 39,8 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Obârșia de Câmp crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Obârșia de Câmp a trecut de la 1.775 la 1.502, adică o variație de −15,4%.
Unde se află Obârșia de Câmp?
Obârșia de Câmp se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,170, longitudine 22,980.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Obârșia de Câmp?
În Obârșia de Câmp, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Obârșia de Câmp?
În Obârșia de Câmp, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,7 ‰ (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Obârșia de Câmp?
Cele mai apropiate de Obârșia de Câmp sunt: Salcia (5,3 km), Cujmir (6,3 km), Braniștea (7,0 km), Dârvari (7,2 km), Cetate (7,3 km).