Obârșia-Cloșani: populație și statistici
Obârșia-Cloșani are o populație de 896 (2026), pe o suprafață de 66,5 km², cu o densitate a populației de 13,5 loc./km². Se află pe locul 3.085 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 896
- 66,5 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Obârșia-Cloșani ocupă locul 59 (număr de localități: 66).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 11,2 în Obârșia-Cloșani, față de o medie de 3,6 la 10 000 loc. în județul Mehedinți și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Obârșia-Cloșani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 17).
Obârșia-Cloșani în cifre
Unde se află Obârșia-Cloșani?
localități vecine
- Isverna5,6 km · 1.975
- Ponoarele9,6 km · 2.167
- Baia de Aramă11 km · 5.228
- Balta15 km · 833
- Padeș16 km · 4.682
- Bala16 km · 3.341
- Podeni18 km · 677
- Cornereva19 km · 2.691
Toate localitățile din județul Mehedinți
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Obârșia-Cloșani în timp
Populația localității Obârșia-Cloșani a fost de 1.037 în 2016 și de 896 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.003 |
| 2022 | 974 |
| 2023 | 949 |
| 2024 | 922 |
| 2025 | 907 |
| 2026 | 896 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Mehedinți pentru „Născuți vii la 1 000 de locuitori”.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.314.
- Densitatea populației sale este de 6,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Isverna (populație: 1.975), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Obârșia-Cloșani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.948 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 101 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 722 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,23 ‰ | 1,65 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 852 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 545 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 3.093 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 608,3 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 565 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,2 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.707 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,6 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 680 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,46 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 382 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 85 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.271 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 4,5% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 20 ‰ | 669 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.101 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 23,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 812 din 1.362 |
Educație
| Indicator | Obârșia-Cloșani | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 11,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 76 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Obârșia-Cloșani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 22,8%
- Transport și depozitare18 · 19,6%
- Construcții17 · 18,5%
- Industria prelucrătoare13 · 14,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 9,8%
- Hoteluri și restaurante3 · 3,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 3,3%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 18,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 17,4%
- Lucrări speciale de construcții15 · 16,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 15,2%
- Construcții de clădiri12 · 13,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 9,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 7,6%
- Lucrări de geniu civil7 · 7,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 6,5%
- Fabricarea mobilei4 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Obârșia-Cloșani?
Populația localității Obârșia-Cloșani este de 896 (2026), pe locul 3.085 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Obârșia-Cloșani?
Obârșia-Cloșani are o suprafață de 66,5 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Obârșia-Cloșani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Obârșia-Cloșani a trecut de la 1.037 la 896, adică o variație de −13,6%.
Unde se află Obârșia-Cloșani?
Obârșia-Cloșani se află în județul Mehedinți. Latitudine 45,020, longitudine 22,680.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Obârșia-Cloșani?
În Obârșia-Cloșani, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 11,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 76 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Obârșia-Cloșani?
În Obârșia-Cloșani, „Locuințe existente” se situează la 545 (2025), pe locul 3.093 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Obârșia-Cloșani?
Cele mai apropiate de Obârșia-Cloșani sunt: Isverna (5,6 km), Ponoarele (9,6 km), Baia de Aramă (11 km), Balta (15 km), Padeș (16 km).