Devesel: populație și statistici
Devesel are o populație de 3.001 (2026), pe o suprafață de 99,8 km², cu o densitate a populației de 30,1 loc./km². Se află pe locul 1.615 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.001
- 99,8 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Devesel ocupă locul 19 (număr de localități: 66).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 13,1% în Devesel, față de o medie de 4,5% în județul Mehedinți și 2,0% la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 32,7 ‰ în Devesel, față de o medie de 16,1 ‰ în județul Mehedinți și 18,5 ‰ la nivel național.
Devesel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Devesel în cifre
Unde se află Devesel?
Populația din Devesel în timp
Populația localității Devesel a fost de 2.986 în 2016 și de 3.001 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.975 |
| 2022 | 2.935 |
| 2023 | 2.967 |
| 2024 | 2.992 |
| 2025 | 3.006 |
| 2026 | 3.001 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.980.
- Densitatea populației sale este de 3,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Burila Mare, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Jiana (populație: 4.902), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Devesel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 32,7 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 177 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,3 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 523 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,7 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 440 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,90 km | 5,91 km | 7,67 km | pe locul 651 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,00 ‰ | 1,65 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.047 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 909 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 682,1 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 308 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,9 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.335 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,7 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,67 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.965 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 13,1% | 4,5% | 2,3% | pe locul 102 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 23,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 858 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 39,0 m³ | 36,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 705 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,47 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 972 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 2,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,58 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,75 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Devesel | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Devesel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor39 · 24,4%
- Construcții24 · 15,0%
- Industria prelucrătoare17 · 10,6%
- Transport și depozitare13 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 19,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 13,1%
- Lucrări speciale de construcții19 · 11,9%
- Construcții de clădiri17 · 10,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 8,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,4%
- Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Devesel?
Populația localității Devesel este de 3.001 (2026), pe locul 1.615 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Devesel?
Devesel are o suprafață de 99,8 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Devesel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Devesel a trecut de la 2.986 la 3.001, adică o variație de +0,5%.
Unde se află Devesel?
Devesel se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,462, longitudine 22,682.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Devesel?
În Devesel, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 13,1% (2026), pe locul 102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Devesel?
În Devesel, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 32,7 ‰ (2025), pe locul 177 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Devesel?
Cele mai apropiate de Devesel sunt: Burila Mare (8,2 km), Jiana (9,0 km), Vânjuleț (9,1 km), Rogova (11 km), Hinova (11 km).