Vrata: populație și statistici
Vrata are o populație de 1.888 (2026), pe o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 37,7 loc./km². Se află pe locul 2.428 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.888
- 50,1 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Vrata ocupă locul 35 (număr de localități: 66).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Vrata, față de o medie de 4,5% în județul Mehedinți și 2,0% la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 9,5 ‰ în Vrata, față de o medie de 34,8 ‰ în județul Mehedinți și 60,3 ‰ la nivel național.
Vrata: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Vrata în cifre
Unde se află Vrata?
Populația din Vrata în timp
Populația localității Vrata a fost de 1.932 în 2016 și de 1.888 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.962 |
| 2022 | 1.946 |
| 2023 | 1.918 |
| 2024 | 1.905 |
| 2025 | 1.924 |
| 2026 | 1.888 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.018.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cujmir (populație: 3.029), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vrata
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 892 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.225 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 803 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 2.789 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 425,3 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.351 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,2 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.231 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 9,5 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.055 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,06 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.498 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 4,5% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 669 ‰ | 200 ‰ | pe locul 830 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 23,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 833 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,75 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vrata | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vrata
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 29,1%
- Transport și depozitare12 · 21,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 10,9%
- Hoteluri și restaurante6 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 9,1%
- Industria prelucrătoare4 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 23,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 21,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 18,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 16,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 9,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 7,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 7,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare3 · 5,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vrata?
Populația localității Vrata este de 1.888 (2026), pe locul 2.428 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vrata?
Vrata are o suprafață de 50,1 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Vrata crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vrata a trecut de la 1.932 la 1.888, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Vrata?
Vrata se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,186, longitudine 22,845.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vrata?
În Vrata, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vrata?
În Vrata, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 9,5 ‰ (2026), pe locul 3.055 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Vrata?
Cele mai apropiate de Vrata sunt: Cujmir (6,6 km), Gârla Mare (7,0 km), Salcia (8,3 km), Vânători (8,5 km), Obârșia de Câmp (11 km).