Celaru: populație și statistici
Celaru are o populație de 4.081 (2026), pe o suprafață de 95,2 km², cu o densitate a populației de 42,8 loc./km². Se află pe locul 1.053 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.081
- 95,2 km²
- 43 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Celaru ocupă locul 33 (număr de localități: 111).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 25 ‰ în Celaru, față de o medie de 215 ‰ în județul Dolj și 252 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 16,42 km în Celaru, față de o medie de 5,11 km în județul Dolj și 4,84 km la nivel național.
Celaru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Celaru în cifre
Unde se află Celaru?
Populația din Celaru în timp
Populația localității Celaru a fost de 4.440 în 2016 și de 4.081 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.258 |
| 2022 | 4.177 |
| 2023 | 4.117 |
| 2024 | 4.123 |
| 2025 | 4.099 |
| 2026 | 4.081 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.340.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Apele Vii, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Caracal (populație: 31.024), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Celaru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 964 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,42 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 276 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,74 ‰ | 2,10 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.913 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.781 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 1.162 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 436,4 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.202 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,9 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.727 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,4 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.581 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,96 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.696 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 25 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.044 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,3% | 5,0% | 2,3% | pe locul 640 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,0 m³ | 29,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 799 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,04 km | 3,38 km | 4,05 km | pe locul 851 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 810 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 496 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Celaru | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Celaru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 26,6%
- Construcții35 · 15,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 8,7%
- Industria prelucrătoare19 · 8,3%
- Transport și depozitare19 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante16 · 7,0%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 16,6%
- Lucrări speciale de construcții30 · 13,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 12,2%
- Construcții de clădiri24 · 10,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe18 · 7,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil13 · 5,7%
- Alte activități de servicii personale8 · 3,5%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Celaru?
Populația localității Celaru este de 4.081 (2026), pe locul 1.053 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Celaru?
Celaru are o suprafață de 95,2 km², cu o densitate a populației de 43 loc./km².
Populația din Celaru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Celaru a trecut de la 4.440 la 4.081, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Celaru?
Celaru se află în județul Dolj. Latitudine 44,031, longitudine 24,139.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Celaru?
În Celaru, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 25 ‰ (2024), pe locul 3.044 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Celaru?
În Celaru, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 16,42 km (2025), pe locul 276 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Celaru?
Cele mai apropiate de Celaru sunt: Apele Vii (7,0 km), Amărăștii de Sus (7,4 km), Dobrotești (8,8 km), Amărăștii de Jos (8,8 km), Redea (10 km).