Vârvoru de Jos: populație și statistici
Vârvoru de Jos are o populație de 2.416 (2026), pe o suprafață de 108,0 km², cu o densitate a populației de 22,4 loc./km². Se află pe locul 1.980 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.416
- 108,0 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Vârvoru de Jos ocupă locul 60 (număr de localități: 111).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 33,4 m² în Vârvoru de Jos, față de o medie de 51,3 m² în județul Dolj și 51,1 m² la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 24 ‰ în Vârvoru de Jos, față de o medie de 215 ‰ în județul Dolj și 252 ‰ la nivel național.
Vârvoru de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Vârvoru de Jos în cifre
Unde se află Vârvoru de Jos?
localități vecine
- Radovan5,2 km · 1.337
- Bucovăț10 km · 4.311
- Sălcuța11 km · 2.110
- Terpezița11 km · 1.394
- Perișor13 km · 1.616
- Calopăr13 km · 3.926
- Breasta13 km · 4.640
- Întorsura13 km · 1.379
Toate localitățile din județul Dolj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vârvoru de Jos în timp
Populația localității Vârvoru de Jos a fost de 2.537 în 2016 și de 2.416 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.436 |
| 2022 | 2.374 |
| 2023 | 2.370 |
| 2024 | 2.403 |
| 2025 | 2.414 |
| 2026 | 2.416 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Dolj pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.127.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Radovan, la 5,2 km.
Toți indicatorii pentru Vârvoru de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 33,9 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 156 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,2 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 239 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,34 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 710 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,90 ‰ | 2,10 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 595 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.349 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 1.793 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 558,4 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 853 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 33,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 3.071 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,66 ‰ | 2,46 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 777 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,8 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 527 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,31 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 760 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 24 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.063 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,6% | 5,0% | 2,3% | pe locul 467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 64,2 m³ | 29,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 228 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,73 km | 3,38 km | 4,05 km | pe locul 248 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,24 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 381 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 273 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vârvoru de Jos | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vârvoru de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 22,1%
- Construcții27 · 11,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 8,3%
- Industria prelucrătoare19 · 7,9%
- Transport și depozitare16 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante15 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 12,5%
- Lucrări speciale de construcții23 · 9,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 8,3%
- Construcții de clădiri16 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 6,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative13 · 5,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 5,0%
- Lucrări de geniu civil9 · 3,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vârvoru de Jos?
Populația localității Vârvoru de Jos este de 2.416 (2026), pe locul 1.980 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vârvoru de Jos?
Vârvoru de Jos are o suprafață de 108,0 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Vârvoru de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vârvoru de Jos a trecut de la 2.537 la 2.416, adică o variație de −4,8%.
Unde se află Vârvoru de Jos?
Vârvoru de Jos se află în județul Dolj. Latitudine 44,227, longitudine 23,601.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Vârvoru de Jos?
În Vârvoru de Jos, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 33,4 m² (2025), pe locul 3.071 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârvoru de Jos?
În Vârvoru de Jos, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 24 ‰ (2024), pe locul 3.063 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Vârvoru de Jos?
Cele mai apropiate de Vârvoru de Jos sunt: Radovan (5,2 km), Bucovăț (10 km), Sălcuța (11 km), Terpezița (11 km), Perișor (13 km).