Țânțăreni: populație și statistici
Țânțăreni are o populație de 5.426 (2026), pe o suprafață de 46,2 km², cu o densitate a populației de 118 loc./km². Se află pe locul 652 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.426
- 46,2 km²
- 118 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Țânțăreni ocupă locul 11 (număr de localități: 70).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Țânțăreni, față de o medie de 1,16 ‰ în județul Gorj și 1,08 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,8 în Țânțăreni, față de o medie de 3,4 la 10 000 loc. în județul Gorj și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Țânțăreni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 64).
Țânțăreni în cifre
Unde se află Țânțăreni?
localități vecine
- Turburea6,7 km · 4.051
- Filiași7,4 km · 17.157
- Brănești8,0 km · 2.179
- Ionești9,1 km · 2.148
- Stoina9,3 km · 2.111
- Crușeț12 km · 3.003
- Căpreni13 km · 1.803
- Braloștița13 km · 3.630
Toate localitățile din județul Gorj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Țânțăreni în timp
Populația localității Țânțăreni a fost de 5.653 în 2016 și de 5.426 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.557 |
| 2022 | 5.519 |
| 2023 | 5.507 |
| 2024 | 5.524 |
| 2025 | 5.462 |
| 2026 | 5.426 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Țânțăreni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.065 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,50 km | 7,36 km | 7,67 km | pe locul 1.402 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,74 ‰ | 1,64 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.913 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.134 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 840 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 393,3 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.731 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,3 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.518 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,11 ‰ | 1,30 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.070 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,29 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 293 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 178 m³ | 7.628 m³ | 325.688 m³ | pe locul 699 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,1 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.415 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,03 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.633 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,6 m³ | 38,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.553 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Țânțăreni | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.427 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Țânțăreni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor69 · 23,0%
- Construcții39 · 13,0%
- Transport și depozitare36 · 12,0%
- Industria prelucrătoare24 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante24 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 7,3%
- Alte activități de servicii19 · 6,3%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 21,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții33 · 11,0%
- Construcții de clădiri32 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 9,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 7,7%
- Lucrări de geniu civil17 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing11 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Țânțăreni?
Populația localității Țânțăreni este de 5.426 (2026), pe locul 652 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Țânțăreni?
Țânțăreni are o suprafață de 46,2 km², cu o densitate a populației de 118 loc./km².
Populația din Țânțăreni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Țânțăreni a trecut de la 5.653 la 5.426, adică o variație de −4,0%.
Unde se află Țânțăreni?
Țânțăreni se află în județul Gorj. Latitudine 44,620, longitudine 23,541.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țânțăreni?
În Țânțăreni, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2024), pe locul 2.034 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țânțăreni?
În Țânțăreni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.760 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Țânțăreni?
Cele mai apropiate de Țânțăreni sunt: Turburea (6,7 km), Filiași (7,4 km), Brănești (8,0 km), Ionești (9,1 km), Stoina (9,3 km).