Stănești (Gorj): populație și statistici
Stănești are o populație de 2.195 (2026), pe o suprafață de 100,3 km², cu o densitate a populației de 21,9 loc./km². Se află pe locul 2.170 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.195
- 100,3 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Stănești ocupă locul 43 (număr de localități: 70).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 53,8 ‰ în Stănești, față de o medie de 43,6 ‰ în județul Gorj și 60,3 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 59 ‰ în Stănești, față de o medie de 150 ‰ în județul Gorj și 163 ‰ la nivel național.
Stănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 82).
Stănești în cifre
Unde se află Stănești?
Populația din Stănești în timp
Populația localității Stănești a fost de 2.230 în 2016 și de 2.195 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.160 |
| 2022 | 2.150 |
| 2023 | 2.167 |
| 2024 | 2.188 |
| 2025 | 2.208 |
| 2026 | 2.195 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Stănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.149 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.380 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 510 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,28 ‰ | 1,64 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 815 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.429 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 1.654 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 651,0 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 400 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,2 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.231 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,16 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 183 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 174 m³ | 7.628 m³ | 325.688 m³ | pe locul 710 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 53,8 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 388 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,64 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 628 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 127 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 733 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 208 ‰ | 645 ‰ | 200 ‰ | pe locul 617 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,1 ‰ | 25,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 413 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Stănești | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor89 · 27,1%
- Transport și depozitare51 · 15,5%
- Hoteluri și restaurante42 · 12,8%
- Industria prelucrătoare27 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 8,2%
- Construcții15 · 4,6%
- Arte, spectacole și activități recreative15 · 4,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor82 · 25,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 11,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi37 · 11,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație37 · 11,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții14 · 4,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative14 · 4,3%
- Fabricarea produselor alimentare13 · 4,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi13 · 4,0%
- Activități de închiriere și leasing11 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stănești?
Populația localității Stănești este de 2.195 (2026), pe locul 2.170 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stănești?
Stănești are o suprafață de 100,3 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Stănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stănești a trecut de la 2.230 la 2.195, adică o variație de −1,6%.
Unde se află Stănești?
Stănești se află în județul Gorj. Latitudine 45,175, longitudine 23,242.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănești?
În Stănești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 53,8 ‰ (2026), pe locul 388 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănești?
În Stănești, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 59 ‰ (2025), pe locul 2.780 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Stănești?
Cele mai apropiate de Stănești sunt: Schela (5,3 km), Turcinești (8,1 km), Runcu (8,7 km), Lelești (11 km), Bumbești-Jiu (11 km).