Runcu (Gorj): populație și statistici
Runcu are o populație de 5.078 (2026), pe o suprafață de 268,3 km², cu o densitate a populației de 18,9 loc./km². Se află pe locul 729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.078
- 268,3 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Runcu ocupă locul 13 (număr de localități: 70).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,20 ‰ în Runcu, față de o medie de 1,30 ‰ în județul Gorj și 3,20 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 2,95 ‰ în Runcu, față de o medie de 2,25 ‰ în județul Gorj și 3,53 ‰ la nivel național.
Runcu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 142).
Runcu în cifre
Unde se află Runcu?
localități vecine
- Stănești8,7 km · 2.195
- Peștișani10 km · 3.565
- Arcani10 km · 1.321
- Lelești11 km · 1.733
- Schela13 km · 1.601
- Turcinești15 km · 2.080
- Bălești17 km · 7.587
- Uricani19 km · 8.426
Toate localitățile din județul Gorj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Runcu în timp
Populația localității Runcu a fost de 5.084 în 2016 și de 5.078 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.052 |
| 2022 | 5.052 |
| 2023 | 5.046 |
| 2024 | 5.062 |
| 2025 | 5.072 |
| 2026 | 5.078 |
Știați că?
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 37.571.
- Densitatea populației sale este de 4,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Stănești, la 8,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Uricani (populație: 8.426), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Runcu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.148 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.110 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,86 km | 7,36 km | 7,67 km | pe locul 1.123 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,58 ‰ | 1,64 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.193 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.774 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 515 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 546,3 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 949 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,6 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.788 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,20 ‰ | 1,30 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.862 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,7 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 675 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,17 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.519 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 173 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 489 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,3 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 187 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.193 ‰ | 645 ‰ | 200 ‰ | pe locul 192 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 62,0 ‰ | 25,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 178 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,5 m³ | 38,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.015 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,69 km | 2,56 km | 4,05 km | pe locul 1.395 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,95 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 170 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 790 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.988 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Runcu | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Runcu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor160 · 25,1%
- Transport și depozitare69 · 10,8%
- Hoteluri și restaurante57 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport57 · 8,9%
- Industria prelucrătoare47 · 7,4%
- Construcții47 · 7,4%
- Arte, spectacole și activități recreative38 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice35 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor142 · 22,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte58 · 9,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi54 · 8,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație45 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții42 · 6,6%
- Hoteluri și alte facilități de cazare39 · 6,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative35 · 5,5%
- Construcții de clădiri33 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing32 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Runcu?
Populația localității Runcu este de 5.078 (2026), pe locul 729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Runcu?
Runcu are o suprafață de 268,3 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Runcu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Runcu a trecut de la 5.084 la 5.078, adică o variație de −0,1%.
Unde se află Runcu?
Runcu se află în județul Gorj. Latitudine 45,169, longitudine 23,132.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,20 ‰ (2025), pe locul 1.862 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu?
În Runcu, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 2,95 ‰ (2024), pe locul 170 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Runcu?
Cele mai apropiate de Runcu sunt: Stănești (8,7 km), Peștișani (10 km), Arcani (10 km), Lelești (11 km), Schela (13 km).