Stejari: populație și statistici
Stejari are o populație de 2.175 (2026), pe o suprafață de 74,4 km², cu o densitate a populației de 29,2 loc./km². Se află pe locul 2.195 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.175
- 74,4 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Stejari ocupă locul 46 (număr de localități: 70).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 29,4 ‰ în Stejari, față de o medie de 20,4 ‰ în județul Gorj și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 1,38 km în Stejari, față de o medie de 4,80 km în județul Gorj și 3,48 km la nivel național.
Stejari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Stejari în cifre
Unde se află Stejari?
localități vecine
- Dănciulești5,2 km · 1.694
- Hurezani6,1 km · 1.536
- Căpreni8,5 km · 1.803
- Tălpaș9,1 km · 1.110
- Stoina11 km · 2.111
- Vladimir12 km · 2.416
- Zătreni12 km · 1.878
- Crușeț13 km · 3.003
Toate localitățile din județul Gorj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Stejari în timp
Populația localității Stejari a fost de 2.411 în 2016 și de 2.175 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.302 |
| 2022 | 2.267 |
| 2023 | 2.217 |
| 2024 | 2.197 |
| 2025 | 2.201 |
| 2026 | 2.175 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.419.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dănciulești, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turburea (populație: 4.051), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stejari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,5 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,4 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 93 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,03 km | 7,36 km | 7,67 km | pe locul 361 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,92 ‰ | 1,64 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.608 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 1.388 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 739,3 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 192 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,1 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 3.016 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,38 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 957 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 34 m³ | 7.628 m³ | 325.688 m³ | pe locul 957 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,6 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.286 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,38 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.254 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 91 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,2% | 2,5% | 2,3% | pe locul 860 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 33,1 m³ | 38,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 984 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Stejari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stejari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 33,3%
- Construcții17 · 14,9%
- Transport și depozitare17 · 14,9%
- Hoteluri și restaurante10 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 7,9%
- Industria prelucrătoare8 · 7,0%
- Alte activități de servicii4 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 31,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții14 · 12,3%
- Construcții de clădiri13 · 11,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 11,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 10,5%
- Lucrări de geniu civil10 · 8,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 8,8%
- Activități de închiriere și leasing6 · 5,3%
- Activități poștale și de curier5 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stejari?
Populația localității Stejari este de 2.175 (2026), pe locul 2.195 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stejari?
Stejari are o suprafață de 74,4 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Stejari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stejari a trecut de la 2.411 la 2.175, adică o variație de −9,8%.
Unde se află Stejari?
Stejari se află în județul Gorj. Latitudine 44,762, longitudine 23,696.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stejari?
În Stejari, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 29,4 ‰ (2025), pe locul 93 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stejari?
În Stejari, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 1,38 km (2025), pe locul 957 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Stejari?
Cele mai apropiate de Stejari sunt: Dănciulești (5,2 km), Hurezani (6,1 km), Căpreni (8,5 km), Tălpaș (9,1 km), Stoina (11 km).