Cața: populație și statistici
Cața are o populație de 2.717 (2026), pe o suprafață de 119,7 km², cu o densitate a populației de 22,7 loc./km². Se află pe locul 1.770 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.717
- 119,7 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Cața ocupă locul 40 (număr de localități: 58).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,37 ‰ în Cața, față de o medie de 4,06 ‰ în județul Brașov și 3,92 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 10,1% în Cața, față de o medie de 2,0% în județul Brașov și 2,0% la nivel național.
Cața: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Cața în cifre
Unde se află Cața?
localități vecine
- Homorod5,5 km · 2.688
- Rupea7,3 km · 5.721
- Hoghiz12 km · 5.217
- Ungra12 km · 2.428
- Ulieș12 km · 1.178
- Racoș12 km · 3.867
- Ocland15 km · 1.278
- Dârjiu16 km · 1.010
Toate localitățile din județul Brașov
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cața în timp
Populația localității Cața a fost de 2.766 în 2016 și de 2.717 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.734 |
| 2022 | 2.730 |
| 2023 | 2.713 |
| 2024 | 2.695 |
| 2025 | 2.697 |
| 2026 | 2.717 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.761.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Homorod, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rupea (populație: 5.721), la 7,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cața
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 496 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.100 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 2.257 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,9 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.611 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,4 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 749 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,9 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.679 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,37 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.970 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 10,1% | 2,0% | 2,3% | pe locul 214 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,22 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cața | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,4 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 332 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cața
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 21,3%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 12,7%
- Transport și depozitare16 · 10,7%
- Hoteluri și restaurante16 · 10,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 9,3%
- Construcții12 · 8,0%
- Industria prelucrătoare8 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 11,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 8,0%
- Lucrări speciale de construcții11 · 7,3%
- Construcții de clădiri10 · 6,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră10 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cața?
Populația localității Cața este de 2.717 (2026), pe locul 1.770 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cața?
Cața are o suprafață de 119,7 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Cața crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cața a trecut de la 2.766 la 2.717, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Cața?
Cața se află în județul Brașov. Latitudine 46,090, longitudine 25,280.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cața?
În Cața, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,37 ‰ (2026), pe locul 2.970 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cața?
În Cața, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 10,1% (2026), pe locul 214 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Cața?
Cele mai apropiate de Cața sunt: Homorod (5,5 km), Rupea (7,3 km), Hoghiz (12 km), Ungra (12 km), Ulieș (12 km).