Cincu: populație și statistici
Cincu are o populație de 1.956 (2026), pe o suprafață de 116,9 km², cu o densitate a populației de 16,7 loc./km². Se află pe locul 2.359 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.956
- 116,9 km²
- 17 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Cincu ocupă locul 51 (număr de localități: 58).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 86,4 m³ în Cincu, față de o medie de 49,2 m³ în județul Brașov și 39,9 m³ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,3 ‰ în Cincu, față de o medie de 7,3 ‰ în județul Brașov și 6,7 ‰ la nivel național.
Cincu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Cincu în cifre
Unde se află Cincu?
localități vecine
- Merghindeal9,5 km · 1.582
- Șoarș9,5 km · 2.126
- Bruiu9,9 km · 942
- Voila12 km · 3.143
- Beclean13 km · 1.972
- Viștea14 km · 2.303
- Iacobeni14 km · 3.481
- Făgăraș15 km · 35.229
Toate localitățile din județul Brașov
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cincu în timp
Populația localității Cincu a fost de 2.000 în 2016 și de 1.956 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.039 |
| 2022 | 2.005 |
| 2023 | 1.977 |
| 2024 | 1.960 |
| 2025 | 1.946 |
| 2026 | 1.956 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.378.
- Densitatea populației sale este de 5,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Merghindeal, la 9,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Voila (populație: 3.143), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cincu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.392 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 154 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.978 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,64 km | 4,13 km | 7,67 km | pe locul 319 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,51 ‰ | 2,30 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.136 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 806 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 2.784 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 412,1 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.537 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,1 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 1.600 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,65 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 445 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 130 m³ | 18.473 m³ | 325.688 m³ | pe locul 805 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,1 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,07 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 892 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,2% | 2,0% | 2,3% | pe locul 663 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 4,5 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 2.372 ‰ | 200 ‰ | pe locul 819 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 58,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 585 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 86,4 m³ | 49,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 107 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 1,22 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 980 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cincu | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 116 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 801 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cincu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 24,7%
- Transport și depozitare17 · 11,6%
- Hoteluri și restaurante17 · 11,6%
- Industria prelucrătoare15 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 8,9%
- Construcții12 · 8,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 15,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 10,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții12 · 8,2%
- Construcții de clădiri9 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi8 · 5,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cincu?
Populația localității Cincu este de 1.956 (2026), pe locul 2.359 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cincu?
Cincu are o suprafață de 116,9 km², cu o densitate a populației de 17 loc./km².
Populația din Cincu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cincu a trecut de la 2.000 la 1.956, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Cincu?
Cincu se află în județul Brașov. Latitudine 45,914, longitudine 24,805.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Cincu?
În Cincu, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 86,4 m³ (2025), pe locul 107 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cincu?
În Cincu, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,3 ‰ (2025), pe locul 154 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Cincu?
Cele mai apropiate de Cincu sunt: Merghindeal (9,5 km), Șoarș (9,5 km), Bruiu (9,9 km), Voila (12 km), Beclean (13 km).