Vama Buzăului: populație și statistici
Vama Buzăului are o populație de 3.716 (2026), pe o suprafață de 161,0 km², cu o densitate a populației de 23,1 loc./km². Se află pe locul 1.191 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.716
- 161,0 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Vama Buzăului ocupă locul 29 (număr de localități: 58).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,5 ‰ în Vama Buzăului, față de o medie de 9,5 ‰ în județul Brașov și 11,1 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 5,38 ‰ în Vama Buzăului, față de o medie de 4,06 ‰ în județul Brașov și 3,92 ‰ la nivel național.
Vama Buzăului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 62).
Vama Buzăului în cifre
Unde se află Vama Buzăului?
Populația din Vama Buzăului în timp
Populația localității Vama Buzăului a fost de 3.548 în 2016 și de 3.716 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.636 |
| 2022 | 3.652 |
| 2023 | 3.663 |
| 2024 | 3.686 |
| 2025 | 3.709 |
| 2026 | 3.716 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 22.555.
- Densitatea populației sale este de 3,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Întorsura Buzăului (populație: 9.255), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vama Buzăului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.039 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.075 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,84 km | 4,13 km | 7,67 km | pe locul 656 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,23 ‰ | 2,30 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 496 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.500 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 1.535 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 403,7 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.631 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,8 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 719 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 5,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.091 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,4 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 987 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,38 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 221 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 2,0% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,2 înnoptări | 4,5 | 0,4 | pe locul 303 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 573 ‰ | 2.372 ‰ | 200 ‰ | pe locul 333 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 72,1 ‰ | 58,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 154 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,3 m³ | 49,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.445 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 3,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,63 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,22 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vama Buzăului | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 124 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 636 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vama Buzăului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor88 · 19,0%
- Transport și depozitare59 · 12,8%
- Hoteluri și restaurante47 · 10,2%
- Industria prelucrătoare45 · 9,7%
- Activități administrative și servicii de suport42 · 9,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 7,6%
- Construcții34 · 7,4%
- Alte activități de servicii28 · 6,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte54 · 11,7%
- Hoteluri și alte facilități de cazare34 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație33 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții32 · 6,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi30 · 6,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi27 · 5,8%
- Activități de închiriere și leasing26 · 5,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră25 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vama Buzăului?
Populația localității Vama Buzăului este de 3.716 (2026), pe locul 1.191 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vama Buzăului?
Vama Buzăului are o suprafață de 161,0 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Vama Buzăului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vama Buzăului a trecut de la 3.548 la 3.716, adică o variație de +4,7%.
Unde se află Vama Buzăului?
Vama Buzăului se află în județul Brașov. Latitudine 45,583, longitudine 25,983.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama Buzăului?
În Vama Buzăului, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,5 ‰ (2025), pe locul 3.075 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama Buzăului?
În Vama Buzăului, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 5,38 ‰ (2026), pe locul 221 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Vama Buzăului?
Cele mai apropiate de Vama Buzăului sunt: Întorsura Buzăului (11 km), Sita Buzăului (12 km), Budila (13 km), Teliu (16 km), Dobârlău (16 km).