Mândra: populație și statistici
Mândra are o populație de 3.150 (2026), pe o suprafață de 88,0 km², cu o densitate a populației de 35,8 loc./km². Se află pe locul 1.478 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.150
- 88,0 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Mândra ocupă locul 35 (număr de localități: 58).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 49 ‰ în Mândra, față de o medie de 183 ‰ în județul Brașov și 163 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 32,7 ‰ în Mândra, față de o medie de 21,6 ‰ în județul Brașov și 18,5 ‰ la nivel național.
Mândra: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 80).
Mândra în cifre
Unde se află Mândra?
localități vecine
- Făgăraș6,2 km · 35.229
- Șercaia7,1 km · 3.050
- Hârseni7,9 km · 2.348
- Beclean8,9 km · 1.972
- Părău11 km · 2.225
- Ticușu11 km · 1.104
- Șinca13 km · 3.872
- Recea13 km · 3.489
Toate localitățile din județul Brașov
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mândra în timp
Populația localității Mândra a fost de 2.966 în 2016 și de 3.150 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.036 |
| 2022 | 3.050 |
| 2023 | 3.125 |
| 2024 | 3.129 |
| 2025 | 3.126 |
| 2026 | 3.150 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.326.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Făgăraș (populație: 35.229), la 6,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mândra
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 32,7 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 177 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.916 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.672 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.650 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 1.329 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 523,8 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.160 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,5 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 676 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 5,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.743 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,78 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 204 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 343 m³ | 18.473 m³ | 325.688 m³ | pe locul 351 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 55,2 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 360 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,44 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 384 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 154 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 573 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 2,0% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 3,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.081 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,63 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Mândra | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 49 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.976 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mândra
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor105 · 21,0%
- Transport și depozitare67 · 13,4%
- Activități administrative și servicii de suport55 · 11,0%
- Construcții50 · 10,0%
- Industria prelucrătoare35 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante34 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare23 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor80 · 16,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte62 · 12,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții48 · 9,6%
- Construcții de clădiri34 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil32 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație32 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 6,2%
- Activități de închiriere și leasing25 · 5,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră25 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mândra?
Populația localității Mândra este de 3.150 (2026), pe locul 1.478 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mândra?
Mândra are o suprafață de 88,0 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Mândra crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mândra a trecut de la 2.966 la 3.150, adică o variație de +6,2%.
Unde se află Mândra?
Mândra se află în județul Brașov. Latitudine 45,822, longitudine 25,047.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mândra?
În Mândra, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 49 ‰ (2025), pe locul 2.976 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mândra?
În Mândra, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 32,7 ‰ (2025), pe locul 177 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Mândra?
Cele mai apropiate de Mândra sunt: Făgăraș (6,2 km), Șercaia (7,1 km), Hârseni (7,9 km), Beclean (8,9 km), Părău (11 km).