NACE 47
Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor: societăți active pe localitate
Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor: societăți active în număr de 497.855, adică 14,9% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 105.761 | 13,8% |
| 2 | Cluj-Napoca | 13.738 | 12,0% |
| 3 | Iași | 10.512 | 13,7% |
| 4 | Brașov | 10.021 | 12,5% |
| 5 | Timișoara | 9.205 | 11,4% |
| 6 | Constanța | 8.840 | 13,6% |
| 7 | Craiova | 7.410 | 17,1% |
| 8 | Oradea | 7.275 | 13,6% |
| 9 | Galați | 5.454 | 16,4% |
| 10 | Ploiești | 5.038 | 14,6% |
| 11 | Pitești | 4.929 | 15,6% |
| 12 | Arad | 4.738 | 13,5% |
| 13 | Voluntari | 4.428 | 13,7% |
| 14 | Sibiu | 4.403 | 11,7% |
| 15 | Bacău | 4.068 | 16,6% |
| 16 | Târgu Mureș | 4.008 | 14,5% |
| 17 | Baia Mare | 3.357 | 14,6% |
| 18 | Târgu Jiu | 3.154 | 19,1% |
| 19 | Popești-Leordeni | 3.097 | 15,0% |
| 20 | Brăila | 2.998 | 17,5% |
| 21 | Bragadiru | 2.947 | 16,2% |
| 22 | Buzău | 2.876 | 16,7% |
| 23 | Suceava | 2.772 | 15,9% |
| 24 | Chiajna | 2.704 | 15,4% |
| 25 | Florești | 2.552 | 13,5% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 2.502 | 15,3% |
| 27 | Bistrița | 2.487 | 15,5% |
| 28 | Satu Mare | 2.468 | 14,3% |
| 29 | Piatra Neamț | 2.273 | 15,7% |
| 30 | Târgoviște | 2.178 | 15,3% |
| 31 | Alba Iulia | 1.990 | 12,4% |
| 32 | Focșani | 1.979 | 16,1% |
| 33 | Pantelimon | 1.847 | 17,1% |
| 34 | Drobeta-Turnu Severin | 1.784 | 17,0% |
| 35 | Deva | 1.744 | 14,1% |
| 36 | Slatina | 1.724 | 16,2% |
| 37 | Botoșani | 1.660 | 17,3% |
| 38 | Otopeni | 1.622 | 13,0% |
| 39 | Dobroești | 1.602 | 18,0% |
| 40 | Tulcea | 1.500 | 14,2% |
| 41 | Zalău | 1.453 | 14,4% |
| 42 | Giurgiu | 1.340 | 17,4% |
| 43 | Călărași | 1.337 | 17,8% |
| 44 | Miroslava | 1.314 | 14,3% |
| 45 | Bârlad | 1.304 | 18,4% |
| 46 | Vaslui | 1.283 | 15,9% |
| 47 | Alexandria | 1.237 | 21,1% |
| 48 | Reșița | 1.189 | 14,1% |
| 49 | Dumbrăvița | 1.175 | 11,5% |
| 50 | Râmnicu Sărat | 1.144 | 20,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Socond | 125 | 45,3% |
| 2 | Râmnicelu | 251 | 38,7% |
| 3 | Oniceni | 12 | 38,7% |
| 4 | Jina | 145 | 37,0% |
| 5 | Dobromir | 55 | 36,2% |
| 6 | Bărbulești | 32 | 35,6% |
| 7 | Colonești | 11 | 33,3% |
| 8 | Drăgotești | 47 | 32,0% |
| 9 | Stejari | 36 | 31,6% |
| 10 | Traian | 19 | 30,6% |
| 11 | Homocea | 116 | 30,1% |
| 12 | Obârșia | 21 | 29,6% |
| 13 | Mera | 144 | 29,5% |
| 14 | Saravale | 24 | 29,3% |
| 15 | Nenciulești | 31 | 29,2% |
| 16 | Albești | 50 | 29,1% |
| 17 | Ionești | 20 | 29,0% |
| 18 | Deveselu | 44 | 28,8% |
| 19 | Orodel | 33 | 28,7% |
| 20 | Roseți | 63 | 28,4% |
| 21 | Augustin | 32 | 28,1% |
| 22 | Chiojdeni | 17 | 27,9% |
| 23 | Dumitrești | 75 | 27,5% |
| 24 | Bechet | 60 | 27,4% |
| 25 | Vorniceni | 29 | 27,4% |
| 26 | Berteștii de Jos | 24 | 27,3% |
| 27 | Curcani | 116 | 27,2% |
| 28 | Scorțoasa | 22 | 27,2% |
| 29 | Sihlea | 52 | 27,1% |
| 30 | Băcești | 17 | 27,0% |