NACE 41
Construcții de clădiri: societăți active pe localitate
Construcții de clădiri: societăți active în număr de 182.818, adică 5,5% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 35.705 | 4,7% |
| 2 | Cluj-Napoca | 5.249 | 4,6% |
| 3 | Timișoara | 4.176 | 5,2% |
| 4 | Iași | 3.541 | 4,6% |
| 5 | Brașov | 3.480 | 4,3% |
| 6 | Constanța | 3.194 | 4,9% |
| 7 | Oradea | 2.683 | 5,0% |
| 8 | Craiova | 1.700 | 3,9% |
| 9 | Sibiu | 1.662 | 4,4% |
| 10 | Arad | 1.618 | 4,6% |
| 11 | Ploiești | 1.596 | 4,6% |
| 12 | Voluntari | 1.562 | 4,8% |
| 13 | Galați | 1.378 | 4,1% |
| 14 | Baia Mare | 1.336 | 5,8% |
| 15 | Pitești | 1.329 | 4,2% |
| 16 | Târgu Mureș | 1.073 | 3,9% |
| 17 | Satu Mare | 1.011 | 5,8% |
| 18 | Popești-Leordeni | 1.010 | 4,9% |
| 19 | Bacău | 988 | 4,0% |
| 20 | Florești | 982 | 5,2% |
| 21 | Bragadiru | 980 | 5,4% |
| 22 | Alba Iulia | 947 | 5,9% |
| 23 | Chiajna | 936 | 5,3% |
| 24 | Bistrița | 918 | 5,7% |
| 25 | Suceava | 894 | 5,1% |
| 26 | Târgu Jiu | 753 | 4,6% |
| 27 | Râmnicu Vâlcea | 731 | 4,5% |
| 28 | Brăila | 697 | 4,1% |
| 29 | Giroc | 671 | 7,4% |
| 30 | Târgoviște | 657 | 4,6% |
| 31 | Buzău | 644 | 3,7% |
| 32 | Deva | 637 | 5,1% |
| 33 | Piatra Neamț | 621 | 4,3% |
| 34 | Borșa | 620 | 14,0% |
| 35 | Dumbrăvița | 604 | 5,9% |
| 36 | Slatina | 586 | 5,5% |
| 37 | Năvodari | 583 | 7,3% |
| 38 | Focșani | 570 | 4,6% |
| 39 | Râmnicu Sărat | 563 | 10,3% |
| 40 | Miroslava | 552 | 6,0% |
| 41 | Otopeni | 548 | 4,4% |
| 42 | Zalău | 519 | 5,1% |
| 43 | Turda | 506 | 6,6% |
| 44 | Pantelimon | 504 | 4,7% |
| 45 | Drobeta-Turnu Severin | 497 | 4,7% |
| 46 | Vaslui | 476 | 5,9% |
| 47 | Moșnița Nouă | 475 | 7,3% |
| 48 | Dobroești | 461 | 5,2% |
| 49 | Bârlad | 440 | 6,2% |
| 50 | Negrești-Oaș | 434 | 17,1% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Găiseni | 184 | 26,0% |
| 2 | Tarna Mare | 38 | 25,0% |
| 3 | Florești-Stoenești | 348 | 24,1% |
| 4 | Bixad | 119 | 23,2% |
| 5 | Vlădeni | 39 | 22,9% |
| 6 | Bogdana | 8 | 22,9% |
| 7 | Certeze | 158 | 22,4% |
| 8 | Călinești-Oaș | 100 | 22,2% |
| 9 | Gherța Mică | 52 | 22,1% |
| 10 | Ieud | 63 | 22,0% |
| 11 | Filipeștii de Târg | 248 | 21,8% |
| 12 | Boghicea | 13 | 21,7% |
| 13 | Turț | 107 | 21,6% |
| 14 | Ulmi | 273 | 20,9% |
| 15 | Șoimari | 26 | 20,6% |
| 16 | Epureni | 16 | 20,5% |
| 17 | Târșolț | 26 | 20,3% |
| 18 | Cămărzana | 19 | 20,0% |
| 19 | Cojasca | 129 | 19,9% |
| 20 | Bogdan Vodă | 48 | 19,4% |
| 21 | Hârtop | 36 | 19,0% |
| 22 | Cătina | 7 | 18,9% |
| 23 | Dragomirești | 51 | 18,8% |
| 24 | Ferești | 21 | 18,8% |
| 25 | Gălbinași | 46 | 18,5% |
| 26 | Bătarci | 32 | 18,4% |
| 27 | Lungani | 29 | 18,2% |
| 28 | Potlogi | 121 | 18,2% |
| 29 | Iancu Jianu | 55 | 18,1% |
| 30 | Aliman | 17 | 17,9% |