NACE 46
Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor: societăți active pe localitate
Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor: societăți active în număr de 387.527, adică 11,6% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 83.594 | 10,9% |
| 2 | Cluj-Napoca | 10.560 | 9,2% |
| 3 | Timișoara | 8.529 | 10,6% |
| 4 | Brașov | 8.478 | 10,6% |
| 5 | Iași | 8.476 | 11,0% |
| 6 | Oradea | 6.659 | 12,5% |
| 7 | Constanța | 6.617 | 10,2% |
| 8 | Arad | 4.761 | 13,6% |
| 9 | Craiova | 4.441 | 10,3% |
| 10 | Ploiești | 4.107 | 11,9% |
| 11 | Voluntari | 4.060 | 12,6% |
| 12 | Sibiu | 3.605 | 9,6% |
| 13 | Pitești | 3.600 | 11,4% |
| 14 | Galați | 3.433 | 10,3% |
| 15 | Târgu Mureș | 3.031 | 11,0% |
| 16 | Baia Mare | 2.659 | 11,6% |
| 17 | Bacău | 2.639 | 10,8% |
| 18 | Suceava | 2.207 | 12,6% |
| 19 | Popești-Leordeni | 2.135 | 10,4% |
| 20 | Bragadiru | 2.104 | 11,6% |
| 21 | Buzău | 1.978 | 11,5% |
| 22 | Brăila | 1.976 | 11,5% |
| 23 | Râmnicu Vâlcea | 1.911 | 11,7% |
| 24 | Satu Mare | 1.873 | 10,8% |
| 25 | Florești | 1.859 | 9,8% |
| 26 | Chiajna | 1.809 | 10,3% |
| 27 | Piatra Neamț | 1.742 | 12,0% |
| 28 | Alba Iulia | 1.723 | 10,8% |
| 29 | Bistrița | 1.716 | 10,7% |
| 30 | Târgu Jiu | 1.692 | 10,3% |
| 31 | Târgoviște | 1.481 | 10,4% |
| 32 | Focșani | 1.457 | 11,9% |
| 33 | Dobroești | 1.388 | 15,6% |
| 34 | Pantelimon | 1.372 | 12,7% |
| 35 | Deva | 1.372 | 11,1% |
| 36 | Otopeni | 1.348 | 10,8% |
| 37 | Slatina | 1.259 | 11,8% |
| 38 | Zalău | 1.234 | 12,2% |
| 39 | Afumați | 1.203 | 20,1% |
| 40 | Dumbrăvița | 1.118 | 10,9% |
| 41 | Miroslava | 1.099 | 11,9% |
| 42 | Drobeta-Turnu Severin | 1.010 | 9,6% |
| 43 | Botoșani | 995 | 10,4% |
| 44 | Giroc | 965 | 10,6% |
| 45 | Tulcea | 919 | 8,7% |
| 46 | Câmpina | 886 | 13,6% |
| 47 | Giurgiu | 879 | 11,4% |
| 48 | Sfântu Gheorghe | 869 | 11,4% |
| 49 | Vaslui | 863 | 10,7% |
| 50 | Ștefăneștii de Jos | 829 | 13,2% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Râmnicelu | 229 | 35,3% |
| 2 | Mera | 142 | 29,1% |
| 3 | Homocea | 110 | 28,5% |
| 4 | Slobozia Bradului | 112 | 27,1% |
| 5 | Bărbulești | 24 | 26,7% |
| 6 | Scrioaștea | 79 | 26,0% |
| 7 | Perșinari | 67 | 26,0% |
| 8 | Berevoești | 64 | 25,8% |
| 9 | Albești | 44 | 25,6% |
| 10 | Potcoava | 189 | 25,3% |
| 11 | Radomirești | 26 | 24,1% |
| 12 | Studina | 43 | 23,6% |
| 13 | Broșteni | 47 | 23,4% |
| 14 | Malu cu Flori | 38 | 23,3% |
| 15 | Câmpuri | 57 | 23,3% |
| 16 | Tarcea | 20 | 22,7% |
| 17 | Tâmboești | 32 | 22,7% |
| 18 | Hodac | 180 | 22,5% |
| 19 | Sărulești | 74 | 22,5% |
| 20 | Rădăuți-Prut | 11 | 22,4% |
| 21 | Salcia | 15 | 22,4% |
| 22 | Breaza | 68 | 22,4% |
| 23 | Buzescu | 43 | 22,1% |
| 24 | Nereju | 124 | 22,0% |
| 25 | Smârdioasa | 39 | 21,9% |
| 26 | Ghidigeni | 75 | 21,9% |
| 27 | Unirea | 56 | 21,8% |
| 28 | Șerbăuți | 33 | 21,6% |
| 29 | Sălătrucu | 33 | 21,6% |
| 30 | Chiojdeni | 13 | 21,3% |