NACE 43
Lucrări speciale de construcții: societăți active pe localitate
Lucrări speciale de construcții: societăți active în număr de 243.393, adică 7,3% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 46.037 | 6,0% |
| 2 | Cluj-Napoca | 6.929 | 6,0% |
| 3 | Timișoara | 5.198 | 6,4% |
| 4 | Brașov | 4.747 | 5,9% |
| 5 | Iași | 4.591 | 6,0% |
| 6 | Constanța | 4.072 | 6,3% |
| 7 | Oradea | 3.591 | 6,7% |
| 8 | Craiova | 2.570 | 5,9% |
| 9 | Ploiești | 2.405 | 7,0% |
| 10 | Galați | 2.400 | 7,2% |
| 11 | Sibiu | 2.376 | 6,3% |
| 12 | Arad | 2.316 | 6,6% |
| 13 | Pitești | 1.819 | 5,8% |
| 14 | Voluntari | 1.814 | 5,6% |
| 15 | Baia Mare | 1.753 | 7,6% |
| 16 | Târgu Mureș | 1.589 | 5,7% |
| 17 | Bacău | 1.516 | 6,2% |
| 18 | Florești | 1.417 | 7,5% |
| 19 | Popești-Leordeni | 1.397 | 6,8% |
| 20 | Satu Mare | 1.336 | 7,7% |
| 21 | Bragadiru | 1.302 | 7,1% |
| 22 | Bistrița | 1.248 | 7,8% |
| 23 | Alba Iulia | 1.228 | 7,7% |
| 24 | Chiajna | 1.214 | 6,9% |
| 25 | Suceava | 1.165 | 6,7% |
| 26 | Buzău | 1.117 | 6,5% |
| 27 | Brăila | 1.096 | 6,4% |
| 28 | Târgu Jiu | 1.048 | 6,4% |
| 29 | Râmnicu Vâlcea | 1.021 | 6,2% |
| 30 | Piatra Neamț | 956 | 6,6% |
| 31 | Târgoviște | 887 | 6,3% |
| 32 | Deva | 885 | 7,2% |
| 33 | Slatina | 849 | 8,0% |
| 34 | Focșani | 845 | 6,9% |
| 35 | Giroc | 809 | 8,9% |
| 36 | Zalău | 791 | 7,8% |
| 37 | Borșa | 761 | 17,2% |
| 38 | Tulcea | 744 | 7,0% |
| 39 | Miroslava | 728 | 7,9% |
| 40 | Dumbrăvița | 721 | 7,0% |
| 41 | Pantelimon | 713 | 6,6% |
| 42 | Turda | 707 | 9,2% |
| 43 | Drobeta-Turnu Severin | 678 | 6,5% |
| 44 | Botoșani | 672 | 7,0% |
| 45 | Năvodari | 671 | 8,4% |
| 46 | Reșița | 647 | 7,7% |
| 47 | Otopeni | 639 | 5,1% |
| 48 | Râmnicu Sărat | 633 | 11,5% |
| 49 | Vaslui | 632 | 7,9% |
| 50 | Moșnița Nouă | 616 | 9,5% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Tarna Mare | 45 | 29,6% |
| 2 | Găiseni | 190 | 26,9% |
| 3 | Târșolț | 34 | 26,6% |
| 4 | Bixad | 130 | 25,3% |
| 5 | Boghicea | 15 | 25,0% |
| 6 | Turț | 123 | 24,8% |
| 7 | Florești-Stoenești | 349 | 24,1% |
| 8 | Certeze | 169 | 24,0% |
| 9 | Gherța Mică | 56 | 23,8% |
| 10 | Vlădeni | 40 | 23,5% |
| 11 | Filipeștii de Târg | 264 | 23,2% |
| 12 | Ieud | 66 | 23,1% |
| 13 | Drăgușeni | 61 | 22,5% |
| 14 | Călinești-Oaș | 101 | 22,4% |
| 15 | Șoimari | 28 | 22,2% |
| 16 | Hârtop | 42 | 22,2% |
| 17 | Sprâncenata | 20 | 22,0% |
| 18 | Bătarci | 38 | 21,8% |
| 19 | Cătina | 8 | 21,6% |
| 20 | Iancu Jianu | 65 | 21,4% |
| 21 | Ulmi | 273 | 20,9% |
| 22 | Spermezeu | 41 | 20,7% |
| 23 | Epureni | 16 | 20,5% |
| 24 | Ion Creangă | 44 | 20,5% |
| 25 | Bogdan Vodă | 50 | 20,2% |
| 26 | Bogdana | 7 | 20,0% |
| 27 | Dersca | 16 | 20,0% |
| 28 | Aliman | 19 | 20,0% |
| 29 | Remeți | 22 | 19,6% |
| 30 | Cășeiu | 132 | 19,5% |