NACE 77
Activități de închiriere și leasing: societăți active pe localitate
Activități de închiriere și leasing: societăți active în număr de 122.394, adică 3,7% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 23.721 | 3,1% |
| 2 | Cluj-Napoca | 4.514 | 3,9% |
| 3 | Brașov | 3.531 | 4,4% |
| 4 | Timișoara | 3.338 | 4,1% |
| 5 | Iași | 3.175 | 4,1% |
| 6 | Constanța | 2.405 | 3,7% |
| 7 | Oradea | 2.219 | 4,2% |
| 8 | Sibiu | 1.779 | 4,7% |
| 9 | Arad | 1.552 | 4,4% |
| 10 | Pitești | 1.397 | 4,4% |
| 11 | Voluntari | 1.175 | 3,6% |
| 12 | Târgu Mureș | 1.167 | 4,2% |
| 13 | Craiova | 1.157 | 2,7% |
| 14 | Ploiești | 1.085 | 3,2% |
| 15 | Galați | 1.045 | 3,1% |
| 16 | Suceava | 867 | 5,0% |
| 17 | Baia Mare | 840 | 3,7% |
| 18 | Bacău | 741 | 3,0% |
| 19 | Popești-Leordeni | 733 | 3,6% |
| 20 | Florești | 722 | 3,8% |
| 21 | Chiajna | 693 | 4,0% |
| 22 | Bragadiru | 684 | 3,8% |
| 23 | Târgu Jiu | 675 | 4,1% |
| 24 | Alba Iulia | 642 | 4,0% |
| 25 | Brăila | 634 | 3,7% |
| 26 | Satu Mare | 573 | 3,3% |
| 27 | Râmnicu Vâlcea | 571 | 3,5% |
| 28 | Bistrița | 560 | 3,5% |
| 29 | Buzău | 515 | 3,0% |
| 30 | Deva | 513 | 4,1% |
| 31 | Otopeni | 483 | 3,9% |
| 32 | Târgoviște | 479 | 3,4% |
| 33 | Zalău | 474 | 4,7% |
| 34 | Turda | 456 | 5,9% |
| 35 | Dumbrăvița | 454 | 4,4% |
| 36 | Focșani | 451 | 3,7% |
| 37 | Piatra Neamț | 441 | 3,0% |
| 38 | Pantelimon | 416 | 3,9% |
| 39 | Miroslava | 411 | 4,5% |
| 40 | Drobeta-Turnu Severin | 388 | 3,7% |
| 41 | Giroc | 380 | 4,2% |
| 42 | Tulcea | 361 | 3,4% |
| 43 | Năvodari | 352 | 4,4% |
| 44 | Câmpina | 342 | 5,2% |
| 45 | Dobroești | 313 | 3,5% |
| 46 | Buftea | 310 | 4,6% |
| 47 | Afumați | 302 | 5,0% |
| 48 | Șelimbăr | 293 | 4,9% |
| 49 | Botoșani | 292 | 3,0% |
| 50 | Moșnița Nouă | 286 | 4,4% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Cornereva | 15 | 11,2% |
| 2 | Vârșolț | 16 | 10,7% |
| 3 | Bosanci | 120 | 10,1% |
| 4 | Miroși | 10 | 9,9% |
| 5 | Calafindești | 15 | 9,4% |
| 6 | Bogați | 33 | 9,1% |
| 7 | Tritenii de Jos | 31 | 9,0% |
| 8 | Turnu Ruieni | 19 | 8,9% |
| 9 | Udești | 55 | 8,9% |
| 10 | Capu Câmpului | 13 | 8,8% |
| 11 | Surduc | 20 | 8,7% |
| 12 | Slobozia | 53 | 8,6% |
| 13 | Predeal | 114 | 8,6% |
| 14 | Davidești | 17 | 8,3% |
| 15 | Ungra | 13 | 8,3% |
| 16 | Cătina | 3 | 8,1% |
| 17 | Nadeș | 11 | 8,1% |
| 18 | Știuca | 21 | 8,0% |
| 19 | Tătărăști | 3 | 7,9% |
| 20 | Tormac | 27 | 7,8% |
| 21 | Dulcești | 14 | 7,6% |
| 22 | Stulpicani | 33 | 7,6% |
| 23 | Dumbrăveni | 64 | 7,6% |
| 24 | Sintea Mare | 17 | 7,6% |
| 25 | Isverna | 14 | 7,6% |
| 26 | Gura Humorului | 195 | 7,6% |
| 27 | Șotrile | 19 | 7,5% |
| 28 | Blăjel | 6 | 7,5% |
| 29 | Poiana Mărului | 24 | 7,5% |
| 30 | Bătarci | 13 | 7,5% |
Alte activități din secțiunea „Activități administrative și servicii de suport”
Activități de servicii privind forța de muncăActivități ale agențiilor de turism, ale operatorilor turistici și alte servicii de rezervareActivități de securitate și investigațiiActivități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisagerăActivități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi