NACE 42
Lucrări de geniu civil: societăți active pe localitate
Lucrări de geniu civil: societăți active în număr de 105.760, adică 3,2% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 19.903 | 2,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 2.759 | 2,4% |
| 3 | Timișoara | 2.191 | 2,7% |
| 4 | Brașov | 2.121 | 2,6% |
| 5 | Iași | 2.120 | 2,8% |
| 6 | Constanța | 1.847 | 2,8% |
| 7 | Oradea | 1.557 | 2,9% |
| 8 | Ploiești | 1.159 | 3,4% |
| 9 | Voluntari | 966 | 3,0% |
| 10 | Arad | 943 | 2,7% |
| 11 | Sibiu | 927 | 2,5% |
| 12 | Craiova | 888 | 2,1% |
| 13 | Pitești | 819 | 2,6% |
| 14 | Galați | 793 | 2,4% |
| 15 | Baia Mare | 688 | 3,0% |
| 16 | Bacău | 677 | 2,8% |
| 17 | Satu Mare | 646 | 3,7% |
| 18 | Târgu Mureș | 641 | 2,3% |
| 19 | Popești-Leordeni | 574 | 2,8% |
| 20 | Bistrița | 556 | 3,5% |
| 21 | Chiajna | 529 | 3,0% |
| 22 | Bragadiru | 497 | 2,7% |
| 23 | Florești | 494 | 2,6% |
| 24 | Târgu Jiu | 492 | 3,0% |
| 25 | Alba Iulia | 485 | 3,0% |
| 26 | Suceava | 468 | 2,7% |
| 27 | Deva | 459 | 3,7% |
| 28 | Râmnicu Vâlcea | 428 | 2,6% |
| 29 | Buzău | 412 | 2,4% |
| 30 | Târgoviște | 395 | 2,8% |
| 31 | Borșa | 392 | 8,9% |
| 32 | Slatina | 391 | 3,7% |
| 33 | Negrești-Oaș | 378 | 14,9% |
| 34 | Râmnicu Sărat | 375 | 6,8% |
| 35 | Zalău | 360 | 3,6% |
| 36 | Piatra Neamț | 359 | 2,5% |
| 37 | Turda | 351 | 4,6% |
| 38 | Miroslava | 350 | 3,8% |
| 39 | Brăila | 343 | 2,0% |
| 40 | Drobeta-Turnu Severin | 328 | 3,1% |
| 41 | Giroc | 323 | 3,5% |
| 42 | Focșani | 312 | 2,5% |
| 43 | Otopeni | 306 | 2,5% |
| 44 | Năvodari | 303 | 3,8% |
| 45 | Bârlad | 291 | 4,1% |
| 46 | Reșița | 288 | 3,4% |
| 47 | Tulcea | 286 | 2,7% |
| 48 | Dumbrăvița | 284 | 2,8% |
| 49 | Vaslui | 280 | 3,5% |
| 50 | Pantelimon | 280 | 2,6% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Târșolț | 29 | 22,7% |
| 2 | Certeze | 155 | 22,0% |
| 3 | Bixad | 105 | 20,5% |
| 4 | Filipeștii de Târg | 215 | 18,9% |
| 5 | Tarna Mare | 28 | 18,4% |
| 6 | Găiseni | 125 | 17,7% |
| 7 | Bătarci | 30 | 17,2% |
| 8 | Călinești-Oaș | 74 | 16,4% |
| 9 | Turț | 76 | 15,3% |
| 10 | Dumbrava | 44 | 14,9% |
| 11 | Negrești-Oaș | 378 | 14,9% |
| 12 | Cămărzana | 14 | 14,7% |
| 13 | Sprâncenata | 13 | 14,3% |
| 14 | Șoimari | 18 | 14,3% |
| 15 | Târlișua | 30 | 14,0% |
| 16 | Acâș | 14 | 13,7% |
| 17 | Dragomirești | 35 | 12,9% |
| 18 | Gherța Mică | 30 | 12,8% |
| 19 | Bistra | 34 | 12,7% |
| 20 | Filipeștii de Pădure | 128 | 12,6% |
| 21 | Beica de Jos | 24 | 12,6% |
| 22 | Ferești | 14 | 12,5% |
| 23 | Repedea | 62 | 12,4% |
| 24 | Halmeu | 29 | 12,3% |
| 25 | Dagâța | 7 | 12,1% |
| 26 | Florești-Stoenești | 173 | 12,0% |
| 27 | Terebești | 13 | 11,9% |
| 28 | Huruiești | 9 | 11,8% |
| 29 | Ulmi | 154 | 11,8% |
| 30 | Poienile de sub Munte | 136 | 11,8% |