NACE 49
Transporturi terestre și transporturi prin conducte: societăți active pe localitate
Transporturi terestre și transporturi prin conducte: societăți active în număr de 257.999, adică 7,7% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 35.290 | 4,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 7.416 | 6,5% |
| 3 | Brașov | 5.311 | 6,6% |
| 4 | Iași | 5.009 | 6,5% |
| 5 | Timișoara | 4.682 | 5,8% |
| 6 | Oradea | 4.108 | 7,7% |
| 7 | Constanța | 4.078 | 6,3% |
| 8 | Craiova | 3.189 | 7,4% |
| 9 | Sibiu | 2.968 | 7,9% |
| 10 | Galați | 2.919 | 8,8% |
| 11 | Arad | 2.790 | 8,0% |
| 12 | Ploiești | 2.722 | 7,9% |
| 13 | Pitești | 2.479 | 7,9% |
| 14 | Bacău | 2.137 | 8,7% |
| 15 | Târgu Mureș | 1.946 | 7,0% |
| 16 | Suceava | 1.910 | 10,9% |
| 17 | Baia Mare | 1.785 | 7,8% |
| 18 | Râmnicu Vâlcea | 1.739 | 10,6% |
| 19 | Satu Mare | 1.627 | 9,4% |
| 20 | Bragadiru | 1.596 | 8,8% |
| 21 | Voluntari | 1.523 | 4,7% |
| 22 | Buzău | 1.458 | 8,5% |
| 23 | Popești-Leordeni | 1.444 | 7,0% |
| 24 | Chiajna | 1.361 | 7,8% |
| 25 | Brăila | 1.351 | 7,9% |
| 26 | Bistrița | 1.335 | 8,3% |
| 27 | Drobeta-Turnu Severin | 1.245 | 11,9% |
| 28 | Târgoviște | 1.213 | 8,5% |
| 29 | Târgu Jiu | 1.181 | 7,2% |
| 30 | Alba Iulia | 1.165 | 7,3% |
| 31 | Deva | 1.127 | 9,1% |
| 32 | Focșani | 1.078 | 8,8% |
| 33 | Florești | 1.075 | 5,7% |
| 34 | Tulcea | 1.006 | 9,5% |
| 35 | Slatina | 1.002 | 9,4% |
| 36 | Piatra Neamț | 959 | 6,6% |
| 37 | Vaslui | 958 | 11,9% |
| 38 | Bârlad | 904 | 12,8% |
| 39 | Zalău | 868 | 8,6% |
| 40 | Pantelimon | 866 | 8,0% |
| 41 | Turda | 744 | 9,6% |
| 42 | Reșița | 739 | 8,8% |
| 43 | Râmnicu Sărat | 709 | 12,9% |
| 44 | Hunedoara | 697 | 10,5% |
| 45 | Botoșani | 684 | 7,1% |
| 46 | Reghin | 677 | 11,9% |
| 47 | Afumați | 669 | 11,2% |
| 48 | Tecuci | 669 | 12,5% |
| 49 | Dej | 668 | 10,9% |
| 50 | Lugoj | 651 | 10,5% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Râmnicelu | 220 | 34,0% |
| 2 | Rătești | 81 | 30,6% |
| 3 | Mera | 145 | 29,7% |
| 4 | Dobrotești | 128 | 29,6% |
| 5 | Căianu Mic | 90 | 28,8% |
| 6 | Ludești | 84 | 26,8% |
| 7 | Gorban | 87 | 26,4% |
| 8 | Slobozia Bradului | 108 | 26,2% |
| 9 | Bordușani | 47 | 26,0% |
| 10 | Casimcea | 23 | 25,6% |
| 11 | Predeal-Sărari | 27 | 25,0% |
| 12 | Bogdand | 25 | 25,0% |
| 13 | Lipovăț | 50 | 25,0% |
| 14 | Muntenii de Sus | 104 | 24,1% |
| 15 | Perșinari | 62 | 24,0% |
| 16 | Calafindești | 38 | 23,8% |
| 17 | Laloșu | 15 | 23,4% |
| 18 | Petru Rareș | 45 | 23,4% |
| 19 | Sirețel | 25 | 23,4% |
| 20 | Băuțar | 44 | 23,3% |
| 21 | Roata de Jos | 244 | 23,1% |
| 22 | Bosanci | 273 | 23,1% |
| 23 | Broșteni | 46 | 22,9% |
| 24 | Morteni | 27 | 22,9% |
| 25 | Poiana Sibiului | 46 | 22,7% |
| 26 | Vânătorii Mici | 97 | 21,9% |
| 27 | Hodac | 175 | 21,9% |
| 28 | Drăgoiești | 21 | 21,9% |
| 29 | Breznița-Ocol | 52 | 21,8% |
| 30 | Vinderei | 22 | 21,8% |