NACE 01
Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe: societăți active pe localitate
Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe: societăți active în număr de 50.231, adică 1,5% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 3.753 | 0,5% |
| 2 | Timișoara | 788 | 1,0% |
| 3 | Cluj-Napoca | 780 | 0,7% |
| 4 | Constanța | 712 | 1,1% |
| 5 | Oradea | 469 | 0,9% |
| 6 | Arad | 448 | 1,3% |
| 7 | Brașov | 434 | 0,5% |
| 8 | Iași | 423 | 0,6% |
| 9 | Craiova | 392 | 0,9% |
| 10 | Brăila | 330 | 1,9% |
| 11 | Galați | 325 | 1,0% |
| 12 | Pitești | 258 | 0,8% |
| 13 | Satu Mare | 247 | 1,4% |
| 14 | Sibiu | 247 | 0,7% |
| 15 | Târgu Mureș | 202 | 0,7% |
| 16 | Ploiești | 178 | 0,5% |
| 17 | Baia Mare | 176 | 0,8% |
| 18 | Buzău | 175 | 1,0% |
| 19 | Bacău | 169 | 0,7% |
| 20 | Tulcea | 165 | 1,6% |
| 21 | Voluntari | 155 | 0,5% |
| 22 | Slobozia | 154 | 2,5% |
| 23 | Alba Iulia | 152 | 0,9% |
| 24 | Bistrița | 145 | 0,9% |
| 25 | Călărași | 143 | 1,9% |
| 26 | Slatina | 139 | 1,3% |
| 27 | Focșani | 129 | 1,1% |
| 28 | Suceava | 118 | 0,7% |
| 29 | Târgu Jiu | 114 | 0,7% |
| 30 | Alexandria | 111 | 1,9% |
| 31 | Drobeta-Turnu Severin | 107 | 1,0% |
| 32 | Zalău | 107 | 1,1% |
| 33 | Giurgiu | 106 | 1,4% |
| 34 | Dumbrăvița | 106 | 1,0% |
| 35 | Botoșani | 106 | 1,1% |
| 36 | Florești | 103 | 0,5% |
| 37 | Deva | 102 | 0,8% |
| 38 | Sfântu Gheorghe | 101 | 1,3% |
| 39 | Piatra Neamț | 100 | 0,7% |
| 40 | Lugoj | 99 | 1,6% |
| 41 | Otopeni | 96 | 0,8% |
| 42 | Popești-Leordeni | 93 | 0,5% |
| 43 | Bârlad | 91 | 1,3% |
| 44 | Aiud | 87 | 3,3% |
| 45 | Vaslui | 87 | 1,1% |
| 46 | Bragadiru | 85 | 0,5% |
| 47 | Tecuci | 85 | 1,6% |
| 48 | Râmnicu Vâlcea | 84 | 0,5% |
| 49 | Reghin | 83 | 1,5% |
| 50 | Dej | 79 | 1,3% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Craidorolț | 22 | 23,2% |
| 2 | Tarcea | 18 | 20,5% |
| 3 | Manoleasa | 19 | 19,6% |
| 4 | Suceveni | 9 | 19,6% |
| 5 | Adășeni | 3 | 18,8% |
| 6 | Dângeni | 14 | 18,7% |
| 7 | Bordei Verde | 14 | 17,1% |
| 8 | Teslui | 14 | 17,1% |
| 9 | Cavadinești | 15 | 17,0% |
| 10 | Mihălășeni | 9 | 17,0% |
| 11 | Andrid | 15 | 16,7% |
| 12 | Mihail Kogălniceanu | 57 | 16,5% |
| 13 | Ciumeghiu | 48 | 16,4% |
| 14 | Bărăganul | 17 | 16,3% |
| 15 | Hănești | 7 | 16,3% |
| 16 | Dudești | 34 | 16,0% |
| 17 | Dobârceni | 10 | 15,6% |
| 18 | Bunești-Averești | 8 | 15,4% |
| 19 | Ceamurlia de Jos | 32 | 15,3% |
| 20 | Victoria | 16 | 15,2% |
| 21 | Vișani | 14 | 15,1% |
| 22 | Căuaș | 21 | 15,0% |
| 23 | Cireșu | 19 | 15,0% |
| 24 | Hoceni | 10 | 14,9% |
| 25 | Independența | 18 | 14,3% |
| 26 | Bălăcița | 15 | 14,2% |
| 27 | Ciobanu | 10 | 14,1% |
| 28 | Cherechiu | 11 | 13,9% |
| 29 | Radomirești | 15 | 13,9% |
| 30 | Măxineni | 39 | 13,7% |