NACE 68
Tranzacții imobiliare: societăți active pe localitate
Tranzacții imobiliare: societăți active în număr de 192.753, adică 5,8% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 50.416 | 6,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 7.957 | 6,9% |
| 3 | Brașov | 6.443 | 8,0% |
| 4 | Timișoara | 6.432 | 8,0% |
| 5 | Iași | 5.601 | 7,3% |
| 6 | Constanța | 4.509 | 6,9% |
| 7 | Oradea | 3.480 | 6,5% |
| 8 | Arad | 2.825 | 8,1% |
| 9 | Sibiu | 2.774 | 7,4% |
| 10 | Voluntari | 2.751 | 8,5% |
| 11 | Craiova | 2.305 | 5,3% |
| 12 | Pitești | 2.219 | 7,0% |
| 13 | Ploiești | 1.727 | 5,0% |
| 14 | Târgu Mureș | 1.692 | 6,1% |
| 15 | Galați | 1.685 | 5,1% |
| 16 | Bacău | 1.378 | 5,6% |
| 17 | Baia Mare | 1.303 | 5,7% |
| 18 | Popești-Leordeni | 1.234 | 6,0% |
| 19 | Florești | 1.204 | 6,4% |
| 20 | Chiajna | 1.131 | 6,5% |
| 21 | Satu Mare | 1.054 | 6,1% |
| 22 | Suceava | 1.042 | 6,0% |
| 23 | Râmnicu Vâlcea | 1.022 | 6,2% |
| 24 | Bragadiru | 1.021 | 5,6% |
| 25 | Brăila | 1.017 | 5,9% |
| 26 | Alba Iulia | 985 | 6,2% |
| 27 | Buzău | 985 | 5,7% |
| 28 | Otopeni | 973 | 7,8% |
| 29 | Târgu Jiu | 931 | 5,6% |
| 30 | Dumbrăvița | 861 | 8,4% |
| 31 | Piatra Neamț | 832 | 5,8% |
| 32 | Târgoviște | 804 | 5,7% |
| 33 | Bistrița | 793 | 4,9% |
| 34 | Focșani | 775 | 6,3% |
| 35 | Giroc | 761 | 8,4% |
| 36 | Năvodari | 737 | 9,2% |
| 37 | Zalău | 659 | 6,5% |
| 38 | Deva | 639 | 5,2% |
| 39 | Tulcea | 632 | 6,0% |
| 40 | Pantelimon | 622 | 5,8% |
| 41 | Miroslava | 591 | 6,4% |
| 42 | Drobeta-Turnu Severin | 557 | 5,3% |
| 43 | Botoșani | 537 | 5,6% |
| 44 | Dobroești | 521 | 5,9% |
| 45 | Corbeanca | 511 | 7,4% |
| 46 | Moșnița Nouă | 499 | 7,7% |
| 47 | Reșița | 493 | 5,8% |
| 48 | Slatina | 483 | 4,5% |
| 49 | Tunari | 470 | 7,7% |
| 50 | Șelimbăr | 459 | 7,6% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Șișești | 8 | 10,5% |
| 2 | Snagov | 360 | 9,5% |
| 3 | Eforie | 285 | 9,4% |
| 4 | Șepreuș | 14 | 9,3% |
| 5 | Năvodari | 737 | 9,2% |
| 6 | Adâncata | 13 | 9,0% |
| 7 | Gârla Mare | 11 | 9,0% |
| 8 | Capu Câmpului | 13 | 8,8% |
| 9 | Voluntari | 2.751 | 8,5% |
| 10 | Ghiroda | 333 | 8,5% |
| 11 | Dumbrăvița | 861 | 8,4% |
| 12 | Giroc | 761 | 8,4% |
| 13 | Ghimbav | 218 | 8,3% |
| 14 | Hlipiceni | 4 | 8,3% |
| 15 | Ciocile | 5 | 8,3% |
| 16 | Costinești | 114 | 8,1% |
| 17 | Gura Humorului | 209 | 8,1% |
| 18 | Arad | 2.825 | 8,1% |
| 19 | Brașov | 6.443 | 8,0% |
| 20 | Socodor | 17 | 8,0% |
| 21 | Timișoara | 6.432 | 8,0% |
| 22 | Pișchia | 56 | 7,9% |
| 23 | Otopeni | 973 | 7,8% |
| 24 | Șura Mică | 62 | 7,8% |
| 25 | Bărbulești | 7 | 7,8% |
| 26 | Pătrăuți | 28 | 7,8% |
| 27 | Tunari | 470 | 7,7% |
| 28 | Moșnița Nouă | 499 | 7,7% |
| 29 | Făurei | 7 | 7,7% |
| 30 | Darova | 25 | 7,7% |