NACE 10
Fabricarea produselor alimentare: societăți active pe localitate
Fabricarea produselor alimentare: societăți active în număr de 53.903, adică 1,6% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 8.040 | 1,1% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.439 | 1,3% |
| 3 | Constanța | 1.087 | 1,7% |
| 4 | Brașov | 935 | 1,2% |
| 5 | Timișoara | 894 | 1,1% |
| 6 | Iași | 845 | 1,1% |
| 7 | Craiova | 709 | 1,6% |
| 8 | Oradea | 640 | 1,2% |
| 9 | Arad | 462 | 1,3% |
| 10 | Sibiu | 459 | 1,2% |
| 11 | Pitești | 414 | 1,3% |
| 12 | Galați | 413 | 1,2% |
| 13 | Voluntari | 371 | 1,2% |
| 14 | Ploiești | 370 | 1,1% |
| 15 | Baia Mare | 366 | 1,6% |
| 16 | Târgu Mureș | 345 | 1,2% |
| 17 | Bacău | 325 | 1,3% |
| 18 | Satu Mare | 305 | 1,8% |
| 19 | Buzău | 283 | 1,6% |
| 20 | Popești-Leordeni | 270 | 1,3% |
| 21 | Târgu Jiu | 251 | 1,5% |
| 22 | Florești | 249 | 1,3% |
| 23 | Brăila | 246 | 1,4% |
| 24 | Bragadiru | 242 | 1,3% |
| 25 | Bistrița | 241 | 1,5% |
| 26 | Alba Iulia | 233 | 1,5% |
| 27 | Chiajna | 218 | 1,2% |
| 28 | Râmnicu Vâlcea | 196 | 1,2% |
| 29 | Bârlad | 189 | 2,7% |
| 30 | Târgoviște | 187 | 1,3% |
| 31 | Drobeta-Turnu Severin | 186 | 1,8% |
| 32 | Zalău | 177 | 1,8% |
| 33 | Suceava | 176 | 1,0% |
| 34 | Vaslui | 171 | 2,1% |
| 35 | Deva | 166 | 1,3% |
| 36 | Piatra Neamț | 163 | 1,1% |
| 37 | Slatina | 160 | 1,5% |
| 38 | Tulcea | 159 | 1,5% |
| 39 | Reșița | 159 | 1,9% |
| 40 | Botoșani | 148 | 1,5% |
| 41 | Giurgiu | 146 | 1,9% |
| 42 | Otopeni | 146 | 1,2% |
| 43 | Călărași | 146 | 1,9% |
| 44 | Pantelimon | 145 | 1,3% |
| 45 | Turda | 141 | 1,8% |
| 46 | Focșani | 138 | 1,1% |
| 47 | Mangalia | 138 | 2,6% |
| 48 | Onești | 129 | 2,2% |
| 49 | Sfântu Gheorghe | 129 | 1,7% |
| 50 | Afumați | 122 | 2,0% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Jina | 46 | 11,7% |
| 2 | Slobozia Moară | 23 | 10,0% |
| 3 | Ciolănești | 10 | 9,4% |
| 4 | Hănești | 4 | 9,3% |
| 5 | Vlădești | 5 | 8,6% |
| 6 | Ciorăști | 12 | 8,6% |
| 7 | Miloșești | 7 | 8,3% |
| 8 | Zărand | 8 | 8,2% |
| 9 | Zagra | 12 | 8,1% |
| 10 | Ianca | 12 | 8,0% |
| 11 | Tâmna | 7 | 8,0% |
| 12 | Dobârceni | 5 | 7,8% |
| 13 | Vlăsinești | 8 | 7,5% |
| 14 | Vetrișoaia | 6 | 7,5% |
| 15 | Curtuișeni | 9 | 7,4% |
| 16 | Buntești | 49 | 7,4% |
| 17 | George Enescu | 5 | 7,2% |
| 18 | Căuaș | 10 | 7,1% |
| 19 | Unțeni | 3 | 7,1% |
| 20 | Codăești | 8 | 7,1% |
| 21 | Micula | 15 | 6,9% |
| 22 | Coțușca | 9 | 6,8% |
| 23 | Cetățeni | 11 | 6,8% |
| 24 | Rotunda | 8 | 6,7% |
| 25 | Ozun | 23 | 6,7% |
| 26 | Salcia Tudor | 6 | 6,7% |
| 27 | Bunești | 18 | 6,6% |
| 28 | Saschiz | 17 | 6,6% |
| 29 | Buduslău | 4 | 6,6% |
| 30 | Cujmir | 12 | 6,5% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor