NACE 16
Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei): societăți active pe localitate
Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei): societăți active în număr de 32.636, adică 1,0% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 3.160 | 0,4% |
| 2 | Cluj-Napoca | 645 | 0,6% |
| 3 | Iași | 509 | 0,7% |
| 4 | Brașov | 497 | 0,6% |
| 5 | Timișoara | 362 | 0,4% |
| 6 | Constanța | 305 | 0,5% |
| 7 | Oradea | 304 | 0,6% |
| 8 | Baia Mare | 233 | 1,0% |
| 9 | Ploiești | 230 | 0,7% |
| 10 | Sibiu | 218 | 0,6% |
| 11 | Pitești | 207 | 0,7% |
| 12 | Galați | 181 | 0,5% |
| 13 | Craiova | 179 | 0,4% |
| 14 | Arad | 173 | 0,5% |
| 15 | Bacău | 164 | 0,7% |
| 16 | Borșa | 155 | 3,5% |
| 17 | Târgu Mureș | 151 | 0,5% |
| 18 | Piatra Neamț | 148 | 1,0% |
| 19 | Bistrița | 133 | 0,8% |
| 20 | Suceava | 132 | 0,8% |
| 21 | Voluntari | 130 | 0,4% |
| 22 | Râmnicu Vâlcea | 124 | 0,8% |
| 23 | Buzău | 121 | 0,7% |
| 24 | Popești-Leordeni | 118 | 0,6% |
| 25 | Târgu Jiu | 116 | 0,7% |
| 26 | Satu Mare | 115 | 0,7% |
| 27 | Alba Iulia | 113 | 0,7% |
| 28 | Florești | 112 | 0,6% |
| 29 | Târgoviște | 109 | 0,8% |
| 30 | Reghin | 106 | 1,9% |
| 31 | Nereju | 106 | 18,8% |
| 32 | Sfântu Gheorghe | 98 | 1,3% |
| 33 | Sighetu Marmației | 96 | 1,8% |
| 34 | Hodac | 95 | 11,9% |
| 35 | Vișeu de Sus | 94 | 3,4% |
| 36 | Tulcea | 90 | 0,9% |
| 37 | Focșani | 88 | 0,7% |
| 38 | Brăila | 88 | 0,5% |
| 39 | Dej | 88 | 1,4% |
| 40 | Chiajna | 87 | 0,5% |
| 41 | Bragadiru | 86 | 0,5% |
| 42 | Odorheiu Secuiesc | 86 | 1,4% |
| 43 | Câmpina | 84 | 1,3% |
| 44 | Moisei | 83 | 4,4% |
| 45 | Deva | 83 | 0,7% |
| 46 | Miroslava | 82 | 0,9% |
| 47 | Sângeorz-Băi | 79 | 5,8% |
| 48 | Buftea | 78 | 1,2% |
| 49 | Pipirig | 78 | 8,6% |
| 50 | Slatina | 77 | 0,7% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Nereju | 106 | 18,8% |
| 2 | Valea Moldovei | 29 | 17,5% |
| 3 | Coșești | 67 | 13,6% |
| 4 | Bilbor | 29 | 13,0% |
| 5 | Iablanița | 24 | 12,4% |
| 6 | Dragoslavele | 36 | 12,1% |
| 7 | Ghelința | 41 | 11,9% |
| 8 | Hodac | 95 | 11,9% |
| 9 | Tulgheș | 35 | 11,7% |
| 10 | Căpâlnița | 25 | 11,4% |
| 11 | Slatina | 61 | 11,3% |
| 12 | Ghimeș-Făget | 33 | 10,9% |
| 13 | Stulpicani | 47 | 10,8% |
| 14 | Sărmaș | 36 | 10,8% |
| 15 | Ciumani | 43 | 10,5% |
| 16 | Izvoarele Sucevei | 12 | 10,3% |
| 17 | Râșca | 36 | 10,0% |
| 18 | Cârlibaba | 19 | 9,9% |
| 19 | Dămuc | 26 | 9,9% |
| 20 | Bicaz-Chei | 40 | 9,9% |
| 21 | Poiana Teiului | 40 | 9,9% |
| 22 | Borca | 70 | 9,7% |
| 23 | Bistra | 55 | 9,5% |
| 24 | Tiha Bârgăului | 68 | 9,4% |
| 25 | Lopătari | 25 | 9,3% |
| 26 | Grințieș | 19 | 9,1% |
| 27 | Băuțar | 17 | 9,0% |
| 28 | Broșteni | 66 | 8,9% |
| 29 | Pietroșani | 44 | 8,8% |
| 30 | Frumosu | 41 | 8,8% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similareFabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor