NACE 91
Activități ale bibliotecilor, arhivelor, muzeelor și alte activități culturale: societăți active pe localitate
Activități ale bibliotecilor, arhivelor, muzeelor și alte activități culturale: societăți active în număr de 14.802, adică 0,4% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 4.334 | 0,6% |
| 2 | Cluj-Napoca | 575 | 0,5% |
| 3 | Brașov | 409 | 0,5% |
| 4 | Timișoara | 396 | 0,5% |
| 5 | Constanța | 327 | 0,5% |
| 6 | Iași | 204 | 0,3% |
| 7 | Voluntari | 201 | 0,6% |
| 8 | Sibiu | 190 | 0,5% |
| 9 | Oradea | 180 | 0,3% |
| 10 | Arad | 165 | 0,5% |
| 11 | Pitești | 142 | 0,5% |
| 12 | Baia Mare | 138 | 0,6% |
| 13 | Craiova | 131 | 0,3% |
| 14 | Popești-Leordeni | 116 | 0,6% |
| 15 | Târgu Mureș | 112 | 0,4% |
| 16 | Ploiești | 112 | 0,3% |
| 17 | Galați | 111 | 0,3% |
| 18 | Brăila | 110 | 0,6% |
| 19 | Bistrița | 106 | 0,7% |
| 20 | Bacău | 98 | 0,4% |
| 21 | Chiajna | 97 | 0,6% |
| 22 | Bragadiru | 95 | 0,5% |
| 23 | Satu Mare | 91 | 0,5% |
| 24 | Otopeni | 87 | 0,7% |
| 25 | Negrești-Oaș | 76 | 3,0% |
| 26 | Florești | 74 | 0,4% |
| 27 | Alba Iulia | 72 | 0,4% |
| 28 | Buzău | 70 | 0,4% |
| 29 | Deva | 66 | 0,5% |
| 30 | Râmnicu Vâlcea | 62 | 0,4% |
| 31 | Zalău | 59 | 0,6% |
| 32 | Pantelimon | 57 | 0,5% |
| 33 | Piatra Neamț | 54 | 0,4% |
| 34 | Slatina | 54 | 0,5% |
| 35 | Ștefăneștii de Jos | 53 | 0,8% |
| 36 | Suceava | 53 | 0,3% |
| 37 | Târgu Jiu | 53 | 0,3% |
| 38 | Târgoviște | 48 | 0,3% |
| 39 | Dumbrăvița | 47 | 0,5% |
| 40 | Dobroești | 46 | 0,5% |
| 41 | Sfântu Gheorghe | 45 | 0,6% |
| 42 | Reghin | 41 | 0,7% |
| 43 | Corbeanca | 40 | 0,6% |
| 44 | Săcele | 40 | 0,7% |
| 45 | Năvodari | 40 | 0,5% |
| 46 | Șelimbăr | 39 | 0,6% |
| 47 | Focșani | 39 | 0,3% |
| 48 | Giurgiu | 38 | 0,5% |
| 49 | Giroc | 36 | 0,4% |
| 50 | Vaslui | 36 | 0,4% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Certeze | 35 | 5,0% |
| 2 | Târlișua | 7 | 3,3% |
| 3 | Cămărzana | 3 | 3,2% |
| 4 | Negrești-Oaș | 76 | 3,0% |
| 5 | Biertan | 6 | 3,0% |
| 6 | Deleni | 3 | 2,8% |
| 7 | Vama | 10 | 2,7% |
| 8 | Tarna Mare | 4 | 2,6% |
| 9 | Chiochiș | 3 | 2,6% |
| 10 | Bixad | 13 | 2,5% |
| 11 | Pilu | 4 | 2,4% |
| 12 | Horoatu Crasnei | 3 | 2,2% |
| 13 | Gheorghe Lazăr | 3 | 2,1% |
| 14 | Lăzarea | 6 | 2,1% |
| 15 | Șieu | 3 | 2,0% |
| 16 | Șendriceni | 4 | 2,0% |
| 17 | Fârțănești | 4 | 2,0% |
| 18 | Valea Lungă | 4 | 2,0% |
| 19 | Nocrich | 3 | 1,9% |
| 20 | Caraula | 3 | 1,9% |
| 21 | Feldru | 7 | 1,9% |
| 22 | Știuca | 5 | 1,9% |
| 23 | Șuici | 3 | 1,8% |
| 24 | Lița | 3 | 1,7% |
| 25 | Cămărașu | 3 | 1,7% |
| 26 | Clejani | 5 | 1,7% |
| 27 | Ciceu | 4 | 1,7% |
| 28 | Cupșeni | 3 | 1,7% |
| 29 | Reghiu | 3 | 1,7% |
| 30 | Rebrișoara | 6 | 1,7% |