NACE 55
Hoteluri și alte facilități de cazare: societăți active pe localitate
Hoteluri și alte facilități de cazare: societăți active în număr de 62.436, adică 1,9% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 11.831 | 1,5% |
| 2 | Cluj-Napoca | 2.292 | 2,0% |
| 3 | Brașov | 2.266 | 2,8% |
| 4 | Constanța | 1.920 | 3,0% |
| 5 | Iași | 1.232 | 1,6% |
| 6 | Timișoara | 1.153 | 1,4% |
| 7 | Sibiu | 979 | 2,6% |
| 8 | Oradea | 823 | 1,5% |
| 9 | Voluntari | 691 | 2,1% |
| 10 | Craiova | 525 | 1,2% |
| 11 | Pitești | 493 | 1,6% |
| 12 | Năvodari | 488 | 6,1% |
| 13 | Târgu Mureș | 462 | 1,7% |
| 14 | Galați | 462 | 1,4% |
| 15 | Eforie | 409 | 13,5% |
| 16 | Ploiești | 402 | 1,2% |
| 17 | Arad | 388 | 1,1% |
| 18 | Baia Mare | 351 | 1,5% |
| 19 | Mangalia | 339 | 6,4% |
| 20 | Târgu Jiu | 328 | 2,0% |
| 21 | Bacău | 324 | 1,3% |
| 22 | Otopeni | 321 | 2,6% |
| 23 | Florești | 317 | 1,7% |
| 24 | Alba Iulia | 287 | 1,8% |
| 25 | Tulcea | 272 | 2,6% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 272 | 1,7% |
| 27 | Chiajna | 263 | 1,5% |
| 28 | Popești-Leordeni | 260 | 1,3% |
| 29 | Deva | 248 | 2,0% |
| 30 | Bistrița | 244 | 1,5% |
| 31 | Costinești | 240 | 17,1% |
| 32 | Satu Mare | 238 | 1,4% |
| 33 | Borșa | 231 | 5,2% |
| 34 | Buzău | 228 | 1,3% |
| 35 | Piatra Neamț | 222 | 1,5% |
| 36 | Târgoviște | 222 | 1,6% |
| 37 | Brăila | 216 | 1,3% |
| 38 | Suceava | 205 | 1,2% |
| 39 | Bușteni | 202 | 8,7% |
| 40 | Bragadiru | 200 | 1,1% |
| 41 | Drobeta-Turnu Severin | 195 | 1,9% |
| 42 | Dumbrăvița | 195 | 1,9% |
| 43 | Sinaia | 192 | 7,7% |
| 44 | Râșnov | 188 | 5,2% |
| 45 | Sânmartin | 185 | 4,8% |
| 46 | Turda | 182 | 2,4% |
| 47 | Snagov | 174 | 4,6% |
| 48 | Bran | 168 | 12,8% |
| 49 | Limanu | 168 | 12,6% |
| 50 | Zărnești | 160 | 5,1% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Costinești | 240 | 17,1% |
| 2 | Moieciu | 135 | 16,0% |
| 3 | Arefu | 27 | 16,0% |
| 4 | Murighiol | 104 | 15,8% |
| 5 | Ceahlău | 47 | 14,2% |
| 6 | Eforie | 409 | 13,5% |
| 7 | Borsec | 32 | 12,9% |
| 8 | Bran | 168 | 12,8% |
| 9 | Limanu | 168 | 12,6% |
| 10 | Călimănești | 111 | 12,6% |
| 11 | Ocna Șugatag | 74 | 11,9% |
| 12 | Sulina | 47 | 11,8% |
| 13 | Orăștioara de Sus | 28 | 11,4% |
| 14 | Predeal | 150 | 11,3% |
| 15 | Eșelnița | 39 | 11,2% |
| 16 | Mahmudia | 32 | 10,8% |
| 17 | Sichevița | 16 | 10,6% |
| 18 | Dorna-Arini | 44 | 10,6% |
| 19 | Praid | 40 | 10,2% |
| 20 | Corbeni | 47 | 10,0% |
| 21 | Băile Herculane | 83 | 9,9% |
| 22 | Corbu | 78 | 9,7% |
| 23 | Pojorâta | 44 | 9,6% |
| 24 | Sucevița | 24 | 9,6% |
| 25 | Rucăr | 83 | 9,4% |
| 26 | Turnu Ruieni | 20 | 9,4% |
| 27 | Șugag | 40 | 9,3% |
| 28 | Bunești | 25 | 9,2% |
| 29 | Nucet | 16 | 9,2% |
| 30 | Jurilovca | 38 | 9,0% |