NACE 70
Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management: societăți active pe localitate
Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management: societăți active în număr de 175.840, adică 5,2% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 62.953 | 8,2% |
| 2 | Cluj-Napoca | 7.715 | 6,7% |
| 3 | Timișoara | 5.673 | 7,0% |
| 4 | Brașov | 5.044 | 6,3% |
| 5 | Iași | 4.888 | 6,4% |
| 6 | Oradea | 3.151 | 5,9% |
| 7 | Constanța | 3.077 | 4,7% |
| 8 | Voluntari | 2.760 | 8,6% |
| 9 | Sibiu | 2.307 | 6,1% |
| 10 | Arad | 2.238 | 6,4% |
| 11 | Ploiești | 1.938 | 5,6% |
| 12 | Craiova | 1.828 | 4,2% |
| 13 | Galați | 1.529 | 4,6% |
| 14 | Târgu Mureș | 1.492 | 5,4% |
| 15 | Pitești | 1.410 | 4,5% |
| 16 | Popești-Leordeni | 1.332 | 6,5% |
| 17 | Bacău | 1.249 | 5,1% |
| 18 | Florești | 1.192 | 6,3% |
| 19 | Chiajna | 1.097 | 6,3% |
| 20 | Baia Mare | 1.069 | 4,7% |
| 21 | Bragadiru | 1.069 | 5,9% |
| 22 | Otopeni | 1.053 | 8,4% |
| 23 | Buzău | 866 | 5,0% |
| 24 | Alba Iulia | 830 | 5,2% |
| 25 | Piatra Neamț | 803 | 5,6% |
| 26 | Satu Mare | 793 | 4,6% |
| 27 | Suceava | 781 | 4,5% |
| 28 | Dumbrăvița | 763 | 7,4% |
| 29 | Târgoviște | 740 | 5,2% |
| 30 | Corbeanca | 737 | 10,7% |
| 31 | Râmnicu Vâlcea | 660 | 4,0% |
| 32 | Bistrița | 657 | 4,1% |
| 33 | Brăila | 655 | 3,8% |
| 34 | Deva | 640 | 5,2% |
| 35 | Pantelimon | 635 | 5,9% |
| 36 | Giroc | 554 | 6,1% |
| 37 | Focșani | 543 | 4,4% |
| 38 | Târgu Jiu | 537 | 3,3% |
| 39 | Tunari | 479 | 7,9% |
| 40 | Dobroești | 478 | 5,4% |
| 41 | Miroslava | 472 | 5,1% |
| 42 | Tulcea | 448 | 4,2% |
| 43 | Botoșani | 416 | 4,3% |
| 44 | Balotești | 410 | 8,8% |
| 45 | Zalău | 406 | 4,0% |
| 46 | Ștefăneștii de Jos | 403 | 6,4% |
| 47 | Miercurea Ciuc | 399 | 5,8% |
| 48 | Sfântu Gheorghe | 397 | 5,2% |
| 49 | Slatina | 394 | 3,7% |
| 50 | Mogoșoaia | 389 | 8,6% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Corbeanca | 737 | 10,7% |
| 2 | Șișești | 7 | 9,2% |
| 3 | Balotești | 410 | 8,8% |
| 4 | Mogoșoaia | 389 | 8,6% |
| 5 | Voluntari | 2.760 | 8,6% |
| 6 | Otopeni | 1.053 | 8,4% |
| 7 | București | 62.953 | 8,2% |
| 8 | Tunari | 479 | 7,9% |
| 9 | Nuci | 28 | 7,6% |
| 10 | Dumbrăvița | 763 | 7,4% |
| 11 | Ciulnița | 18 | 7,4% |
| 12 | Ciolpani | 97 | 7,2% |
| 13 | Gheorghe Doja | 23 | 7,1% |
| 14 | Timișoara | 5.673 | 7,0% |
| 15 | Ciprian Porumbescu | 8 | 7,0% |
| 16 | Snagov | 255 | 6,8% |
| 17 | Cetariu | 33 | 6,7% |
| 18 | Conțești | 14 | 6,7% |
| 19 | Cluj-Napoca | 7.715 | 6,7% |
| 20 | Valea Lupului | 352 | 6,7% |
| 21 | Aroneanu | 79 | 6,7% |
| 22 | Popești-Leordeni | 1.332 | 6,5% |
| 23 | Chitila | 271 | 6,5% |
| 24 | Săbăreni | 39 | 6,4% |
| 25 | Horodnic de Jos | 9 | 6,4% |
| 26 | Ștefăneștii de Jos | 403 | 6,4% |
| 27 | Crevedia | 132 | 6,4% |
| 28 | Feleacu | 120 | 6,4% |
| 29 | Arad | 2.238 | 6,4% |
| 30 | Iași | 4.888 | 6,4% |