NACE 74
Alte activități profesionale, științifice și tehnice: societăți active pe localitate
Alte activități profesionale, științifice și tehnice: societăți active în număr de 154.446, adică 4,6% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 47.234 | 6,2% |
| 2 | Cluj-Napoca | 6.772 | 5,9% |
| 3 | Brașov | 5.120 | 6,4% |
| 4 | Iași | 4.922 | 6,4% |
| 5 | Timișoara | 4.780 | 5,9% |
| 6 | Constanța | 3.182 | 4,9% |
| 7 | Oradea | 2.729 | 5,1% |
| 8 | Sibiu | 2.011 | 5,3% |
| 9 | Ploiești | 1.923 | 5,6% |
| 10 | Arad | 1.840 | 5,2% |
| 11 | Voluntari | 1.836 | 5,7% |
| 12 | Craiova | 1.620 | 3,7% |
| 13 | Pitești | 1.525 | 4,8% |
| 14 | Galați | 1.496 | 4,5% |
| 15 | Târgu Mureș | 1.436 | 5,2% |
| 16 | Baia Mare | 1.106 | 4,8% |
| 17 | Bacău | 1.077 | 4,4% |
| 18 | Popești-Leordeni | 1.040 | 5,1% |
| 19 | Florești | 1.004 | 5,3% |
| 20 | Chiajna | 888 | 5,1% |
| 21 | Buzău | 866 | 5,0% |
| 22 | Bragadiru | 839 | 4,6% |
| 23 | Suceava | 832 | 4,8% |
| 24 | Alba Iulia | 795 | 5,0% |
| 25 | Satu Mare | 745 | 4,3% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 743 | 4,5% |
| 27 | Otopeni | 729 | 5,8% |
| 28 | Târgoviște | 698 | 4,9% |
| 29 | Piatra Neamț | 694 | 4,8% |
| 30 | Brăila | 685 | 4,0% |
| 31 | Deva | 669 | 5,4% |
| 32 | Târgu Jiu | 630 | 3,8% |
| 33 | Bistrița | 594 | 3,7% |
| 34 | Dumbrăvița | 566 | 5,5% |
| 35 | Focșani | 559 | 4,6% |
| 36 | Miroslava | 517 | 5,6% |
| 37 | Pantelimon | 511 | 4,7% |
| 38 | Giroc | 491 | 5,4% |
| 39 | Corbeanca | 478 | 6,9% |
| 40 | Tulcea | 460 | 4,3% |
| 41 | Botoșani | 446 | 4,7% |
| 42 | Sfântu Gheorghe | 439 | 5,7% |
| 43 | Câmpina | 419 | 6,4% |
| 44 | Miercurea Ciuc | 411 | 6,0% |
| 45 | Reșița | 409 | 4,9% |
| 46 | Slatina | 398 | 3,7% |
| 47 | Tunari | 391 | 6,4% |
| 48 | Turda | 379 | 4,9% |
| 49 | Zalău | 378 | 3,7% |
| 50 | Dobroești | 363 | 4,1% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Snagov | 293 | 7,8% |
| 2 | Mircea Vodă | 10 | 7,6% |
| 3 | Cornu | 62 | 7,5% |
| 4 | Corbeanca | 478 | 6,9% |
| 5 | Ștefești | 7 | 6,9% |
| 6 | Valea Lupului | 358 | 6,8% |
| 7 | Balotești | 306 | 6,6% |
| 8 | Buduslău | 4 | 6,6% |
| 9 | Tunari | 391 | 6,4% |
| 10 | Câmpina | 419 | 6,4% |
| 11 | Iași | 4.922 | 6,4% |
| 12 | Brașov | 5.120 | 6,4% |
| 13 | Crevedia | 131 | 6,4% |
| 14 | Telega | 34 | 6,3% |
| 15 | Hărman | 169 | 6,3% |
| 16 | Laloșu | 4 | 6,2% |
| 17 | Dobrovăț | 11 | 6,2% |
| 18 | Livezi | 6 | 6,2% |
| 19 | Poiana Câmpina | 37 | 6,2% |
| 20 | București | 47.234 | 6,2% |
| 21 | Ciulnița | 15 | 6,1% |
| 22 | Păuleni-Ciuc | 17 | 6,1% |
| 23 | Șofronea | 34 | 6,1% |
| 24 | Mogoșoaia | 276 | 6,1% |
| 25 | Stroiești | 12 | 6,1% |
| 26 | Pecica | 105 | 6,1% |
| 27 | Brebu | 38 | 6,1% |
| 28 | Cristian | 178 | 6,0% |
| 29 | Miercurea Ciuc | 411 | 6,0% |
| 30 | Sânpetru | 298 | 6,0% |