Topraisar: populație și statistici
Topraisar are o populație de 6.408 (2026), pe o suprafață de 147,0 km², cu o densitate a populației de 43,6 loc./km². Se află pe locul 503 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.408
- 147,0 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Topraisar ocupă locul 20 (număr de localități: 70).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 349,1 ‰ în Topraisar, față de o medie de 459,8 ‰ în județul Constanța și 470,2 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 176 ‰ în Topraisar, față de o medie de 179 ‰ în județul Constanța și 163 ‰ la nivel național.
Topraisar: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 96).
Topraisar în cifre
Unde se află Topraisar?
Populația din Topraisar în timp
Populația localității Topraisar a fost de 6.182 în 2016 și de 6.408 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.296 |
| 2022 | 6.315 |
| 2023 | 6.320 |
| 2024 | 6.368 |
| 2025 | 6.382 |
| 2026 | 6.408 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.588.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Amzacea, la 7,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cumpăna (populație: 17.067), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Topraisar
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 648 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,65 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 1.598 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,59 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 435 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.237 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 765 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 349,1 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.022 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,4 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.677 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,62 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.445 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 40,1 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 850 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,59 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 646 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,3% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,5 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 825 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,43 km | 2,97 km | 4,05 km | pe locul 1.233 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,09 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 183 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Topraisar | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 197 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Topraisar
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor132 · 21,5%
- Transport și depozitare70 · 11,4%
- Industria prelucrătoare56 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport55 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante50 · 8,1%
- Construcții49 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice47 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor96 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor68 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 8,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație48 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții41 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi40 · 6,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe33 · 5,4%
- Construcții de clădiri30 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi24 · 3,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră22 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Topraisar?
Populația localității Topraisar este de 6.408 (2026), pe locul 503 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Topraisar?
Topraisar are o suprafață de 147,0 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Topraisar crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Topraisar a trecut de la 6.182 la 6.408, adică o variație de +3,7%.
Unde se află Topraisar?
Topraisar se află în județul Constanța. Latitudine 44,010, longitudine 28,450.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Topraisar?
În Topraisar, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 349,1 ‰ (2025), pe locul 3.022 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Topraisar?
În Topraisar, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 176 ‰ (2025), pe locul 197 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Topraisar?
Cele mai apropiate de Topraisar sunt: Amzacea (7,2 km), Bărăganu (8,4 km), Mereni (9,2 km), Pecineaga (12 km), Cumpăna (13 km).