Măxineni: populație și statistici
Măxineni are o populație de 3.067 (2026), pe o suprafață de 134,2 km², cu o densitate a populației de 22,9 loc./km². Se află pe locul 1.534 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.067
- 134,2 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Măxineni ocupă locul 19 (număr de localități: 44).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 194 ‰ în Măxineni, față de o medie de 224 ‰ în județul Brăila și 252 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,98 ‰ în Măxineni, față de o medie de 2,25 ‰ în județul Brăila și 3,92 ‰ la nivel național.
Măxineni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Măxineni în cifre
Unde se află Măxineni?
Populația din Măxineni în timp
Populația localității Măxineni a fost de 3.484 în 2016 și de 3.067 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.254 |
| 2022 | 3.204 |
| 2023 | 3.149 |
| 2024 | 3.130 |
| 2025 | 3.100 |
| 2026 | 3.067 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.791.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Scorțaru Nou, la 9,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tudor Vladimirescu (populație: 4.839), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măxineni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.557 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 993 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,11 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 884 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,98 ‰ | 1,08 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.653 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.553 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 1.451 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 506,4 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.340 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,7 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.647 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,98 ‰ | 0,72 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.154 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,2 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.217 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,98 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.574 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 194 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 416 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 3,2% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,5 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.558 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,05 km | 2,25 km | 4,05 km | pe locul 1.322 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,91 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măxineni | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 121 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 690 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măxineni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 23,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit39 · 13,7%
- Transport și depozitare39 · 13,7%
- Industria prelucrătoare26 · 9,2%
- Construcții26 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 15,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe39 · 13,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 13,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 11,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții19 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 5,3%
- Construcții de clădiri14 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare14 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măxineni?
Populația localității Măxineni este de 3.067 (2026), pe locul 1.534 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măxineni?
Măxineni are o suprafață de 134,2 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Măxineni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măxineni a trecut de la 3.484 la 3.067, adică o variație de −12,0%.
Unde se află Măxineni?
Măxineni se află în județul Brăila. Latitudine 45,400, longitudine 27,633.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măxineni?
În Măxineni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 194 ‰ (2024), pe locul 416 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măxineni?
În Măxineni, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,98 ‰ (2026), pe locul 2.574 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Măxineni?
Cele mai apropiate de Măxineni sunt: Scorțaru Nou (9,6 km), Salcia Tudor (9,8 km), Independența (11 km), Gemenele (13 km), Nămoloasa (14 km).