NACE 31
Fabricarea mobilei: societăți active pe localitate
Fabricarea mobilei: societăți active în număr de 21.899, adică 0,7% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 3.708 | 0,5% |
| 2 | Cluj-Napoca | 828 | 0,7% |
| 3 | Iași | 526 | 0,7% |
| 4 | Brașov | 509 | 0,6% |
| 5 | Timișoara | 432 | 0,5% |
| 6 | Constanța | 323 | 0,5% |
| 7 | Oradea | 304 | 0,6% |
| 8 | Craiova | 247 | 0,6% |
| 9 | Arad | 214 | 0,6% |
| 10 | Ploiești | 191 | 0,6% |
| 11 | Baia Mare | 186 | 0,8% |
| 12 | Pitești | 183 | 0,6% |
| 13 | Galați | 178 | 0,5% |
| 14 | Sibiu | 173 | 0,5% |
| 15 | Florești | 163 | 0,9% |
| 16 | Târgu Mureș | 161 | 0,6% |
| 17 | Bacău | 149 | 0,6% |
| 18 | Popești-Leordeni | 148 | 0,7% |
| 19 | Voluntari | 145 | 0,4% |
| 20 | Suceava | 143 | 0,8% |
| 21 | Satu Mare | 127 | 0,7% |
| 22 | Bragadiru | 116 | 0,6% |
| 23 | Râmnicu Vâlcea | 111 | 0,7% |
| 24 | Chiajna | 106 | 0,6% |
| 25 | Bistrița | 106 | 0,7% |
| 26 | Alba Iulia | 103 | 0,6% |
| 27 | Slatina | 101 | 0,9% |
| 28 | Buzău | 98 | 0,6% |
| 29 | Târgu Jiu | 98 | 0,6% |
| 30 | Brăila | 94 | 0,5% |
| 31 | Târgoviște | 92 | 0,6% |
| 32 | Deva | 81 | 0,7% |
| 33 | Sighetu Marmației | 80 | 1,5% |
| 34 | Piatra Neamț | 80 | 0,6% |
| 35 | Tulcea | 75 | 0,7% |
| 36 | Drobeta-Turnu Severin | 72 | 0,7% |
| 37 | Pantelimon | 72 | 0,7% |
| 38 | Miroslava | 71 | 0,8% |
| 39 | Sfântu Gheorghe | 69 | 0,9% |
| 40 | Reghin | 68 | 1,2% |
| 41 | Giroc | 68 | 0,7% |
| 42 | Buftea | 67 | 1,0% |
| 43 | Focșani | 67 | 0,5% |
| 44 | Otopeni | 62 | 0,5% |
| 45 | Botoșani | 62 | 0,6% |
| 46 | Săcele | 61 | 1,0% |
| 47 | Borșa | 57 | 1,3% |
| 48 | Câmpina | 57 | 0,9% |
| 49 | Apahida | 57 | 1,2% |
| 50 | Odorheiu Secuiesc | 57 | 0,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Pufești | 20 | 7,2% |
| 2 | Potcoava | 48 | 6,4% |
| 3 | Coșula | 3 | 4,9% |
| 4 | Crângeni | 5 | 4,9% |
| 5 | Ghindari | 5 | 4,4% |
| 6 | Grumăzești | 15 | 4,2% |
| 7 | Săliștea | 9 | 4,1% |
| 8 | Târnava | 5 | 3,8% |
| 9 | Dolhești | 5 | 3,8% |
| 10 | Slava Cercheză | 4 | 3,7% |
| 11 | Bocșa | 7 | 3,7% |
| 12 | Ciumani | 15 | 3,7% |
| 13 | Bârza | 5 | 3,6% |
| 14 | Petricani | 9 | 3,6% |
| 15 | Hârtiești | 3 | 3,4% |
| 16 | Biliești | 5 | 3,4% |
| 17 | Breaza | 10 | 3,3% |
| 18 | Butea | 8 | 3,2% |
| 19 | Tușnad | 4 | 3,2% |
| 20 | Josenii Bârgăului | 14 | 3,2% |
| 21 | Brusturi | 3 | 3,1% |
| 22 | Prăjești | 3 | 3,0% |
| 23 | Șendriceni | 6 | 3,0% |
| 24 | Budila | 5 | 3,0% |
| 25 | Sărmaș | 10 | 3,0% |
| 26 | Cârța | 7 | 3,0% |
| 27 | Oțeleni | 4 | 3,0% |
| 28 | Ștefești | 3 | 2,9% |
| 29 | Fundeni | 7 | 2,9% |
| 30 | Săvădisla | 26 | 2,9% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalațiiFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor