Stăncuța: populație și statistici
Stăncuța are o populație de 3.099 (2026), pe o suprafață de 217,1 km², cu o densitate a populației de 14,3 loc./km². Se află pe locul 1.513 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.099
- 217,1 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Stăncuța ocupă locul 18 (număr de localități: 44).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,32 ‰ în Stăncuța, față de o medie de 2,25 ‰ în județul Brăila și 3,92 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 9,7 ‰ în Stăncuța, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Brăila și 18,5 ‰ la nivel național.
Stăncuța: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Stăncuța în cifre
Unde se află Stăncuța?
Populația din Stăncuța în timp
Populația localității Stăncuța a fost de 3.465 în 2016 și de 3.099 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.274 |
| 2022 | 3.246 |
| 2023 | 3.199 |
| 2024 | 3.160 |
| 2025 | 3.131 |
| 2026 | 3.099 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 30.403.
- Densitatea populației sale este de 6,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tufești, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Viziru (populație: 6.247), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stăncuța
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.836 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.855 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 754 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,04 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 1.084 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,65 ‰ | 1,08 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.003 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.394 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 1.709 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 449,8 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.020 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,5 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.203 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,2 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,32 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.983 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,7% | 3,2% | 2,3% | pe locul 460 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,4 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.315 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stăncuța | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stăncuța
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 30,4%
- Transport și depozitare13 · 11,6%
- Hoteluri și restaurante13 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 10,7%
- Construcții8 · 7,1%
- Industria prelucrătoare6 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,4%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 17,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 17,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 8,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,4%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice4 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stăncuța?
Populația localității Stăncuța este de 3.099 (2026), pe locul 1.513 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stăncuța?
Stăncuța are o suprafață de 217,1 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Stăncuța crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stăncuța a trecut de la 3.465 la 3.099, adică o variație de −10,6%.
Unde se află Stăncuța?
Stăncuța se află în județul Brăila. Latitudine 44,945, longitudine 27,834.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stăncuța?
În Stăncuța, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,32 ‰ (2026), pe locul 2.983 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stăncuța?
În Stăncuța, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,7 ‰ (2025), pe locul 2.836 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Stăncuța?
Cele mai apropiate de Stăncuța sunt: Tufești (5,4 km), Viziru (12 km), Berteștii de Jos (14 km), Mărașu (15 km), Unirea (17 km).