Balc: populație și statistici
Balc are o populație de 3.099 (2026), pe o suprafață de 78,1 km², cu o densitate a populației de 39,7 loc./km². Se află pe locul 1.513 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.099
- 78,1 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Balc ocupă locul 44 (număr de localități: 101).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,32 ‰ în Balc, față de o medie de 2,94 ‰ în județul Bihor și 1,87 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,6 ‰ în Balc, față de o medie de 38,4 ‰ în județul Bihor și 29,5 ‰ la nivel național.
Balc: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Balc în cifre
Unde se află Balc?
Populația din Balc în timp
Populația localității Balc a fost de 3.341 în 2016 și de 3.099 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.209 |
| 2022 | 3.169 |
| 2023 | 3.150 |
| 2024 | 3.136 |
| 2025 | 3.120 |
| 2026 | 3.099 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.938.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Boianu Mare, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Marghita (populație: 16.304), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Balc
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.131 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 600 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.514 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,94 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 1.110 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.324 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.453 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 1.611 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 468,9 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.779 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,5 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 2.824 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,1 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.776 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,94 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.713 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 73 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,9% | 1,4% | 2,3% | pe locul 948 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 822 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,6 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.248 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,2 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.503 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,29 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 1.491 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Balc | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 109 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 973 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Balc
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 19,2%
- Construcții23 · 11,6%
- Transport și depozitare23 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 11,1%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 10,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 7,6%
- Industria prelucrătoare11 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante11 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 14,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 11,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 9,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe18 · 9,1%
- Construcții de clădiri18 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții16 · 8,1%
- Lucrări de geniu civil15 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 7,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră11 · 5,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră9 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Balc?
Populația localității Balc este de 3.099 (2026), pe locul 1.513 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Balc?
Balc are o suprafață de 78,1 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Balc crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Balc a trecut de la 3.341 la 3.099, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Balc?
Balc se află în județul Bihor. Latitudine 47,321, longitudine 22,533.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Balc?
În Balc, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,32 ‰ (2025), pe locul 2.324 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Balc?
În Balc, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,6 ‰ (2025), pe locul 1.248 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Balc?
Cele mai apropiate de Balc sunt: Boianu Mare (6,7 km), Camăr (6,9 km), Suplacu de Barcău (8,7 km), Cehal (9,0 km), Marca (9,8 km).