NACE 86
Activități referitoare la sănătatea umană: societăți active pe localitate
Activități referitoare la sănătatea umană: societăți active în număr de 45.972, adică 1,4% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 10.913 | 1,4% |
| 2 | Craiova | 1.925 | 4,5% |
| 3 | Cluj-Napoca | 1.808 | 1,6% |
| 4 | Iași | 1.594 | 2,1% |
| 5 | Timișoara | 1.593 | 2,0% |
| 6 | Brașov | 1.342 | 1,7% |
| 7 | Constanța | 1.196 | 1,8% |
| 8 | Oradea | 885 | 1,7% |
| 9 | Târgu Mureș | 739 | 2,7% |
| 10 | Pitești | 731 | 2,3% |
| 11 | Sibiu | 698 | 1,8% |
| 12 | Galați | 603 | 1,8% |
| 13 | Ploiești | 595 | 1,7% |
| 14 | Bacău | 593 | 2,4% |
| 15 | Arad | 547 | 1,6% |
| 16 | Târgu Jiu | 405 | 2,5% |
| 17 | Voluntari | 399 | 1,2% |
| 18 | Râmnicu Vâlcea | 354 | 2,2% |
| 19 | Buzău | 351 | 2,0% |
| 20 | Alba Iulia | 327 | 2,0% |
| 21 | Brăila | 319 | 1,9% |
| 22 | Suceava | 311 | 1,8% |
| 23 | Focșani | 311 | 2,5% |
| 24 | Baia Mare | 305 | 1,3% |
| 25 | Bistrița | 304 | 1,9% |
| 26 | Piatra Neamț | 277 | 1,9% |
| 27 | Satu Mare | 250 | 1,4% |
| 28 | Florești | 241 | 1,3% |
| 29 | Dumbrăvița | 236 | 2,3% |
| 30 | Slatina | 234 | 2,2% |
| 31 | Popești-Leordeni | 234 | 1,1% |
| 32 | Târgoviște | 231 | 1,6% |
| 33 | Deva | 220 | 1,8% |
| 34 | Giroc | 216 | 2,4% |
| 35 | Chiajna | 183 | 1,0% |
| 36 | Bragadiru | 182 | 1,0% |
| 37 | Tulcea | 160 | 1,5% |
| 38 | Otopeni | 160 | 1,3% |
| 39 | Botoșani | 158 | 1,6% |
| 40 | Drobeta-Turnu Severin | 155 | 1,5% |
| 41 | Reșița | 146 | 1,7% |
| 42 | Zalău | 132 | 1,3% |
| 43 | Miroslava | 123 | 1,3% |
| 44 | Roman | 122 | 2,3% |
| 45 | Vaslui | 122 | 1,5% |
| 46 | Călărași | 122 | 1,6% |
| 47 | Valea Lupului | 120 | 2,3% |
| 48 | Bârlad | 117 | 1,7% |
| 49 | Moșnița Nouă | 112 | 1,7% |
| 50 | Alexandria | 110 | 1,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Craiova | 1.925 | 4,5% |
| 2 | Malu Mare | 83 | 4,1% |
| 3 | Bala | 5 | 3,7% |
| 4 | Bârsău | 3 | 3,5% |
| 5 | Lucieni | 5 | 3,3% |
| 6 | Caraula | 5 | 3,2% |
| 7 | Maglavit | 9 | 3,2% |
| 8 | Hemeiuș | 43 | 3,1% |
| 9 | Moinești | 54 | 3,1% |
| 10 | Zărand | 3 | 3,1% |
| 11 | Cârcea | 63 | 3,1% |
| 12 | Poduri | 10 | 3,0% |
| 13 | Prăjești | 3 | 3,0% |
| 14 | Scăești | 3 | 3,0% |
| 15 | Berislăvești | 3 | 2,9% |
| 16 | Răcoasa | 3 | 2,9% |
| 17 | Vârvoru de Jos | 7 | 2,9% |
| 18 | Băile Herculane | 24 | 2,9% |
| 19 | Turcinești | 8 | 2,8% |
| 20 | Albești | 3 | 2,8% |
| 21 | Petrova | 5 | 2,8% |
| 22 | Nuci | 10 | 2,7% |
| 23 | Țepu | 4 | 2,7% |
| 24 | Valea Mare | 4 | 2,7% |
| 25 | Târgu Mureș | 739 | 2,7% |
| 26 | Voitinel | 4 | 2,7% |
| 27 | Mihăileni | 3 | 2,7% |
| 28 | Pielești | 36 | 2,6% |
| 29 | Livezeni | 34 | 2,6% |
| 30 | Focșani | 311 | 2,5% |