NACE 71
Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice: societăți active pe localitate
Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice: societăți active în număr de 111.332, adică 3,3% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 28.785 | 3,8% |
| 2 | Cluj-Napoca | 4.871 | 4,2% |
| 3 | Timișoara | 3.402 | 4,2% |
| 4 | Brașov | 3.277 | 4,1% |
| 5 | Iași | 3.027 | 3,9% |
| 6 | Constanța | 2.323 | 3,6% |
| 7 | Oradea | 1.962 | 3,7% |
| 8 | Ploiești | 1.481 | 4,3% |
| 9 | Sibiu | 1.385 | 3,7% |
| 10 | Craiova | 1.363 | 3,2% |
| 11 | Arad | 1.240 | 3,5% |
| 12 | Galați | 1.223 | 3,7% |
| 13 | Voluntari | 1.203 | 3,7% |
| 14 | Pitești | 1.162 | 3,7% |
| 15 | Târgu Mureș | 1.078 | 3,9% |
| 16 | Baia Mare | 967 | 4,2% |
| 17 | Bacău | 866 | 3,5% |
| 18 | Buzău | 731 | 4,2% |
| 19 | Alba Iulia | 729 | 4,6% |
| 20 | Satu Mare | 701 | 4,1% |
| 21 | Suceava | 669 | 3,8% |
| 22 | Râmnicu Vâlcea | 627 | 3,8% |
| 23 | Popești-Leordeni | 618 | 3,0% |
| 24 | Târgoviște | 611 | 4,3% |
| 25 | Florești | 604 | 3,2% |
| 26 | Deva | 571 | 4,6% |
| 27 | Bistrița | 566 | 3,5% |
| 28 | Brăila | 566 | 3,3% |
| 29 | Piatra Neamț | 546 | 3,8% |
| 30 | Chiajna | 509 | 2,9% |
| 31 | Târgu Jiu | 506 | 3,1% |
| 32 | Bragadiru | 496 | 2,7% |
| 33 | Otopeni | 476 | 3,8% |
| 34 | Dumbrăvița | 468 | 4,6% |
| 35 | Botoșani | 466 | 4,9% |
| 36 | Focșani | 434 | 3,5% |
| 37 | Tulcea | 407 | 3,8% |
| 38 | Giroc | 393 | 4,3% |
| 39 | Zalău | 389 | 3,9% |
| 40 | Slatina | 362 | 3,4% |
| 41 | Miroslava | 362 | 3,9% |
| 42 | Miercurea Ciuc | 355 | 5,2% |
| 43 | Drobeta-Turnu Severin | 348 | 3,3% |
| 44 | Reșița | 326 | 3,9% |
| 45 | Turda | 323 | 4,2% |
| 46 | Vaslui | 318 | 4,0% |
| 47 | Pantelimon | 312 | 2,9% |
| 48 | Moșnița Nouă | 307 | 4,7% |
| 49 | Câmpina | 290 | 4,4% |
| 50 | Sfântu Gheorghe | 289 | 3,8% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Alexandru I. Cuza | 8 | 8,5% |
| 2 | Gepiu | 27 | 7,8% |
| 3 | Margina | 12 | 7,1% |
| 4 | Concești | 4 | 7,0% |
| 5 | Ghindărești | 7 | 6,5% |
| 6 | Coroieni | 16 | 6,3% |
| 7 | Comișani | 31 | 6,3% |
| 8 | Grivița | 15 | 6,2% |
| 9 | Livezi | 6 | 6,2% |
| 10 | Boldur | 20 | 6,2% |
| 11 | Hoceni | 4 | 6,0% |
| 12 | Trivalea-Moșteni | 5 | 5,8% |
| 13 | Vlădești | 30 | 5,8% |
| 14 | Bocșa | 11 | 5,8% |
| 15 | Vad | 11 | 5,7% |
| 16 | Butea | 14 | 5,7% |
| 17 | Plopu | 13 | 5,7% |
| 18 | Creaca | 18 | 5,6% |
| 19 | Horlești | 8 | 5,5% |
| 20 | Bălușeni | 9 | 5,5% |
| 21 | Vadu Moldovei | 12 | 5,4% |
| 22 | Dimitrie Cantemir | 3 | 5,4% |
| 23 | Vețel | 32 | 5,4% |
| 24 | Poiana Câmpina | 32 | 5,3% |
| 25 | Secuieni | 7 | 5,3% |
| 26 | Cornu | 44 | 5,3% |
| 27 | Cernavodă | 81 | 5,3% |
| 28 | Miercurea Ciuc | 355 | 5,2% |
| 29 | Berzasca | 18 | 5,2% |
| 30 | Vâlcănești | 8 | 5,2% |