Curățele: populație și statistici
Curățele are o populație de 2.262 (2026), pe o suprafață de 90,9 km², cu o densitate a populației de 24,9 loc./km². Se află pe locul 2.102 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.262
- 90,9 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Curățele ocupă locul 74 (număr de localități: 101).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,7 ‰ în Curățele, față de o medie de 8,1 ‰ în județul Bihor și 6,7 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Curățele, față de o medie de 183 ‰ în județul Bihor și 163 ‰ la nivel național.
Curățele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 37).
Curățele în cifre
Unde se află Curățele?
localități vecine
- Budureasa4,8 km · 2.704
- Remetea11 km · 2.864
- Căbești11 km · 1.684
- Buntești12 km · 4.095
- Drăgănești12 km · 2.874
- Beiuș13 km · 10.345
- Roșia14 km · 2.285
- Pocola16 km · 1.366
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Curățele în timp
Populația localității Curățele a fost de 2.451 în 2016 și de 2.262 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.380 |
| 2022 | 2.350 |
| 2023 | 2.331 |
| 2024 | 2.316 |
| 2025 | 2.294 |
| 2026 | 2.262 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.731.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Budureasa, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Buntești (populație: 4.095), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Curățele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.032 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.078 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.063 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,35 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 490 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,44 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.209 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.121 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.222 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 495,6 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.453 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,4 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 831 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,0 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 776 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,42 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 388 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 87 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.222 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 662 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 471 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,2 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 536 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.209 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Curățele | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Curățele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 20,7%
- Transport și depozitare29 · 12,2%
- Industria prelucrătoare28 · 11,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 10,5%
- Construcții22 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 15,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 14,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții20 · 8,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 7,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră16 · 6,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 6,3%
- Construcții de clădiri13 · 5,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 5,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Curățele?
Populația localității Curățele este de 2.262 (2026), pe locul 2.102 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Curățele?
Curățele are o suprafață de 90,9 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Curățele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Curățele a trecut de la 2.451 la 2.262, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Curățele?
Curățele se află în județul Bihor. Latitudine 46,715, longitudine 22,497.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Curățele?
În Curățele, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,7 ‰ (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Curățele?
În Curățele, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Curățele?
Cele mai apropiate de Curățele sunt: Budureasa (4,8 km), Remetea (11 km), Căbești (11 km), Buntești (12 km), Drăgănești (12 km).