NACE 25
Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații: societăți active pe localitate
Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații: societăți active în număr de 45.118, adică 1,3% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 6.578 | 0,9% |
| 2 | Cluj-Napoca | 1.340 | 1,2% |
| 3 | Brașov | 1.052 | 1,3% |
| 4 | Iași | 930 | 1,2% |
| 5 | Timișoara | 802 | 1,0% |
| 6 | Constanța | 760 | 1,2% |
| 7 | Galați | 685 | 2,1% |
| 8 | Oradea | 677 | 1,3% |
| 9 | Ploiești | 579 | 1,7% |
| 10 | Pitești | 487 | 1,5% |
| 11 | Craiova | 477 | 1,1% |
| 12 | Arad | 474 | 1,4% |
| 13 | Sibiu | 468 | 1,2% |
| 14 | Baia Mare | 411 | 1,8% |
| 15 | Târgu Mureș | 348 | 1,3% |
| 16 | Bistrița | 319 | 2,0% |
| 17 | Brăila | 318 | 1,9% |
| 18 | Bacău | 302 | 1,2% |
| 19 | Buzău | 289 | 1,7% |
| 20 | Piatra Neamț | 271 | 1,9% |
| 21 | Râmnicu Vâlcea | 263 | 1,6% |
| 22 | Tulcea | 256 | 2,4% |
| 23 | Satu Mare | 252 | 1,5% |
| 24 | Voluntari | 244 | 0,8% |
| 25 | Slatina | 237 | 2,2% |
| 26 | Alba Iulia | 232 | 1,4% |
| 27 | Târgu Jiu | 231 | 1,4% |
| 28 | Florești | 221 | 1,2% |
| 29 | Târgoviște | 213 | 1,5% |
| 30 | Suceava | 210 | 1,2% |
| 31 | Popești-Leordeni | 204 | 1,0% |
| 32 | Zalău | 185 | 1,8% |
| 33 | Focșani | 180 | 1,5% |
| 34 | Deva | 178 | 1,4% |
| 35 | Bragadiru | 164 | 0,9% |
| 36 | Tecuci | 161 | 3,0% |
| 37 | Călărași | 161 | 2,1% |
| 38 | Drobeta-Turnu Severin | 160 | 1,5% |
| 39 | Botoșani | 157 | 1,6% |
| 40 | Turda | 157 | 2,0% |
| 41 | Onești | 149 | 2,5% |
| 42 | Câmpina | 147 | 2,3% |
| 43 | Săcele | 139 | 2,3% |
| 44 | Giurgiu | 133 | 1,7% |
| 45 | Reșița | 133 | 1,6% |
| 46 | Chiajna | 130 | 0,7% |
| 47 | Reghin | 129 | 2,3% |
| 48 | Miroslava | 128 | 1,4% |
| 49 | Sebeș | 127 | 2,4% |
| 50 | Săvinești | 122 | 11,9% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Săvinești | 122 | 11,9% |
| 2 | Potcoava | 87 | 11,6% |
| 3 | Hârtop | 18 | 9,5% |
| 4 | Aliman | 9 | 9,5% |
| 5 | Brăhășești | 16 | 8,7% |
| 6 | Poienarii de Muscel | 13 | 8,3% |
| 7 | Corod | 68 | 8,1% |
| 8 | Drăgănești | 41 | 7,1% |
| 9 | Barcea | 40 | 6,9% |
| 10 | Ulmu | 8 | 6,9% |
| 11 | Bocșa | 13 | 6,8% |
| 12 | Vulturești | 5 | 6,7% |
| 13 | Bârza | 9 | 6,6% |
| 14 | Măeriște | 12 | 6,3% |
| 15 | Blăjel | 5 | 6,2% |
| 16 | Drăgușeni | 16 | 5,9% |
| 17 | Schitu Golești | 24 | 5,8% |
| 18 | Saligny | 12 | 5,7% |
| 19 | Ivești | 30 | 5,7% |
| 20 | Grajduri | 19 | 5,3% |
| 21 | Timișești | 14 | 5,2% |
| 22 | Roznov | 47 | 5,2% |
| 23 | Coțofenii din Față | 11 | 5,1% |
| 24 | Lunca | 8 | 5,0% |
| 25 | Fărcașa | 22 | 5,0% |
| 26 | Buciumi | 7 | 5,0% |
| 27 | Coșula | 3 | 4,9% |
| 28 | Umbrărești | 23 | 4,9% |
| 29 | Fărcaș | 6 | 4,8% |
| 30 | Crăciunești | 20 | 4,7% |
Alte activități din secțiunea „Industria prelucrătoare”
Fabricarea produselor alimentareFabricarea băuturilorFabricarea produselor din tutunFabricarea produselor textileFabricarea articolelor de îmbrăcăminteFabricarea produselor din piele și a articolelor similarePrelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)Fabricarea hârtiei și a produselor din hârtieTipărire și reproducerea pe suporturi a înregistrărilorFabricarea produselor de cocserie și a produselor rafinate din petrolFabricarea substanțelor și a produselor chimiceFabricarea produselor farmaceutice de bază și a preparatelor farmaceuticeFabricarea produselor din cauciuc și mase plasticeFabricarea altor produse din minerale nemetaliceProducția de metale de bazăFabricarea calculatoarelor, a produselor electronice și opticeFabricarea echipamentelor electriceFabricarea de mașini și echipamente n.c.a.Fabricarea autovehiculelor, remorcilor și semiremorcilorFabricarea altor mijloace de transportFabricarea mobileiAlte activități de fabricațieRepararea și instalarea mașinilor și echipamentelor