Sita Buzăului: populație și statistici
Sita Buzăului are o populație de 4.748 (2026), pe o suprafață de 131,3 km², cu o densitate a populației de 36,2 loc./km². Se află pe locul 822 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.748
- 131,3 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Covasna după populație: Sita Buzăului ocupă locul 11 (număr de localități: 45).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Sita Buzăului, față de o medie de 1,99 ‰ în județul Covasna și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 365,0 ‰ în Sita Buzăului, față de o medie de 438,5 ‰ în județul Covasna și 470,2 ‰ la nivel național.
Sita Buzăului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 64).
Sita Buzăului în cifre
Unde se află Sita Buzăului?
Populația din Sita Buzăului în timp
Populația localității Sita Buzăului a fost de 4.882 în 2016 și de 4.748 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.825 |
| 2022 | 4.786 |
| 2023 | 4.810 |
| 2024 | 4.781 |
| 2025 | 4.753 |
| 2026 | 4.748 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.394.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Întorsura Buzăului (populație: 9.255), la 9,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sita Buzăului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 10,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,08 km | 5,18 km | 7,67 km | pe locul 1.495 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 1,25 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.802 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.733 | 96.240 | 10.177.161 | pe locul 1.218 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 365,0 ‰ | 438,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.935 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,3 m² | 49,7 m² | 50,3 m² | pe locul 622 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 0,99 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.638 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,9 ‰ | 31,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.617 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,84 ‰ | 1,34 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.684 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 84 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 3,9% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,6 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 250 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 429 ‰ | 835 ‰ | 200 ‰ | pe locul 406 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 29,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 570 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,9 m³ | 33,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.182 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,38 km | 4,46 km | 4,05 km | pe locul 1.242 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 1,99 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.689 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.629 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Sita Buzăului | Covasna | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 147 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sita Buzăului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor78 · 20,6%
- Transport și depozitare68 · 18,0%
- Industria prelucrătoare43 · 11,4%
- Construcții35 · 9,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante25 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice21 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte64 · 16,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 14,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 12,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră31 · 8,2%
- Lucrări speciale de construcții31 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 7,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)24 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 5,3%
- Construcții de clădiri19 · 5,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare15 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sita Buzăului?
Populația localității Sita Buzăului este de 4.748 (2026), pe locul 822 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sita Buzăului?
Sita Buzăului are o suprafață de 131,3 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Sita Buzăului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sita Buzăului a trecut de la 4.882 la 4.748, adică o variație de −2,7%.
Unde se află Sita Buzăului?
Sita Buzăului se află în județul Covasna. Latitudine 45,622, longitudine 26,126.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sita Buzăului?
În Sita Buzăului, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2024), pe locul 2.689 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sita Buzăului?
În Sita Buzăului, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 365,0 ‰ (2025), pe locul 2.935 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Sita Buzăului?
Cele mai apropiate de Sita Buzăului sunt: Întorsura Buzăului (9,1 km), Barcani (11 km), Vama Buzăului (12 km), Zagon (13 km), Valea Mare (18 km).