NACE 73
Publicitate și activități de studiere a pieței: societăți active pe localitate
Publicitate și activități de studiere a pieței: societăți active în număr de 119.540, adică 3,6% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 43.212 | 5,7% |
| 2 | Cluj-Napoca | 5.636 | 4,9% |
| 3 | Iași | 3.865 | 5,0% |
| 4 | Brașov | 3.714 | 4,6% |
| 5 | Timișoara | 3.605 | 4,5% |
| 6 | Oradea | 2.217 | 4,2% |
| 7 | Constanța | 2.105 | 3,2% |
| 8 | Voluntari | 1.703 | 5,3% |
| 9 | Sibiu | 1.491 | 4,0% |
| 10 | Craiova | 1.411 | 3,3% |
| 11 | Ploiești | 1.305 | 3,8% |
| 12 | Arad | 1.141 | 3,3% |
| 13 | Târgu Mureș | 1.065 | 3,8% |
| 14 | Galați | 1.050 | 3,1% |
| 15 | Popești-Leordeni | 1.044 | 5,1% |
| 16 | Pitești | 1.011 | 3,2% |
| 17 | Florești | 893 | 4,7% |
| 18 | Baia Mare | 799 | 3,5% |
| 19 | Chiajna | 775 | 4,4% |
| 20 | Bacău | 746 | 3,0% |
| 21 | Bragadiru | 669 | 3,7% |
| 22 | Otopeni | 625 | 5,0% |
| 23 | Suceava | 619 | 3,5% |
| 24 | Alba Iulia | 552 | 3,4% |
| 25 | Râmnicu Vâlcea | 527 | 3,2% |
| 26 | Buzău | 526 | 3,1% |
| 27 | Târgoviște | 520 | 3,7% |
| 28 | Satu Mare | 506 | 2,9% |
| 29 | Bistrița | 490 | 3,0% |
| 30 | Corbeanca | 464 | 6,7% |
| 31 | Piatra Neamț | 462 | 3,2% |
| 32 | Brăila | 457 | 2,7% |
| 33 | Dumbrăvița | 443 | 4,3% |
| 34 | Târgu Jiu | 437 | 2,7% |
| 35 | Pantelimon | 422 | 3,9% |
| 36 | Deva | 420 | 3,4% |
| 37 | Focșani | 391 | 3,2% |
| 38 | Miroslava | 378 | 4,1% |
| 39 | Giroc | 374 | 4,1% |
| 40 | Tunari | 342 | 5,6% |
| 41 | Sfântu Gheorghe | 313 | 4,1% |
| 42 | Dobroești | 309 | 3,5% |
| 43 | Ștefăneștii de Jos | 290 | 4,6% |
| 44 | Botoșani | 282 | 2,9% |
| 45 | Tulcea | 269 | 2,5% |
| 46 | Balotești | 258 | 5,6% |
| 47 | Odorheiu Secuiesc | 254 | 4,1% |
| 48 | Valea Lupului | 252 | 4,8% |
| 49 | Slatina | 247 | 2,3% |
| 50 | Mogoșoaia | 247 | 5,5% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Corbeanca | 464 | 6,7% |
| 2 | Popești | 11 | 6,7% |
| 3 | Bunești | 8 | 6,3% |
| 4 | Laloșu | 4 | 6,2% |
| 5 | Șeica Mare | 21 | 5,9% |
| 6 | Horodnic de Jos | 8 | 5,7% |
| 7 | București | 43.212 | 5,7% |
| 8 | Tunari | 342 | 5,6% |
| 9 | Balotești | 258 | 5,6% |
| 10 | Mogoșoaia | 247 | 5,5% |
| 11 | Voluntari | 1.703 | 5,3% |
| 12 | Rediu | 145 | 5,1% |
| 13 | Popești-Leordeni | 1.044 | 5,1% |
| 14 | Iași | 3.865 | 5,0% |
| 15 | Otopeni | 625 | 5,0% |
| 16 | Mihăești | 34 | 4,9% |
| 17 | Gorbănești | 3 | 4,9% |
| 18 | Cluj-Napoca | 5.636 | 4,9% |
| 19 | Alexeni | 9 | 4,8% |
| 20 | Valea Lupului | 252 | 4,8% |
| 21 | Fărcaș | 6 | 4,8% |
| 22 | Florești | 893 | 4,7% |
| 23 | Cetariu | 23 | 4,7% |
| 24 | Brașov | 3.714 | 4,6% |
| 25 | Ștefăneștii de Jos | 290 | 4,6% |
| 26 | Teișani | 15 | 4,6% |
| 27 | Valea Iașului | 15 | 4,5% |
| 28 | Mădăraș | 11 | 4,5% |
| 29 | Timișoara | 3.605 | 4,5% |
| 30 | Săcălășeni | 16 | 4,5% |