NACE 63
Activități de servicii informatice: societăți active pe localitate
Activități de servicii informatice: societăți active în număr de 116.035, adică 3,5% din totalul național. Primul loc: București.
Clasament după numărul de societăți active
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | București | 40.810 | 5,3% |
| 2 | Cluj-Napoca | 5.945 | 5,2% |
| 3 | Iași | 4.234 | 5,5% |
| 4 | Timișoara | 3.543 | 4,4% |
| 5 | Brașov | 3.312 | 4,1% |
| 6 | Oradea | 2.082 | 3,9% |
| 7 | Constanța | 1.958 | 3,0% |
| 8 | Voluntari | 1.445 | 4,5% |
| 9 | Sibiu | 1.435 | 3,8% |
| 10 | Ploiești | 1.322 | 3,8% |
| 11 | Craiova | 1.292 | 3,0% |
| 12 | Galați | 1.129 | 3,4% |
| 13 | Pitești | 1.052 | 3,3% |
| 14 | Arad | 1.050 | 3,0% |
| 15 | Popești-Leordeni | 1.045 | 5,1% |
| 16 | Târgu Mureș | 965 | 3,5% |
| 17 | Bacău | 907 | 3,7% |
| 18 | Florești | 806 | 4,3% |
| 19 | Baia Mare | 775 | 3,4% |
| 20 | Chiajna | 766 | 4,4% |
| 21 | Bragadiru | 672 | 3,7% |
| 22 | Otopeni | 560 | 4,5% |
| 23 | Suceava | 545 | 3,1% |
| 24 | Satu Mare | 540 | 3,1% |
| 25 | Alba Iulia | 537 | 3,4% |
| 26 | Râmnicu Vâlcea | 535 | 3,3% |
| 27 | Târgoviște | 529 | 3,7% |
| 28 | Miroslava | 477 | 5,2% |
| 29 | Târgu Jiu | 471 | 2,9% |
| 30 | Buzău | 460 | 2,7% |
| 31 | Piatra Neamț | 449 | 3,1% |
| 32 | Dumbrăvița | 449 | 4,4% |
| 33 | Bistrița | 437 | 2,7% |
| 34 | Brăila | 409 | 2,4% |
| 35 | Deva | 402 | 3,2% |
| 36 | Corbeanca | 398 | 5,8% |
| 37 | Focșani | 379 | 3,1% |
| 38 | Pantelimon | 363 | 3,4% |
| 39 | Giroc | 351 | 3,9% |
| 40 | Tunari | 338 | 5,5% |
| 41 | Sfântu Gheorghe | 304 | 4,0% |
| 42 | Dobroești | 299 | 3,4% |
| 43 | Valea Lupului | 290 | 5,5% |
| 44 | Zalău | 290 | 2,9% |
| 45 | Botoșani | 281 | 2,9% |
| 46 | Miercurea Ciuc | 271 | 4,0% |
| 47 | Câmpina | 265 | 4,1% |
| 48 | Tulcea | 251 | 2,4% |
| 49 | Slatina | 244 | 2,3% |
| 50 | Vaslui | 244 | 3,0% |
Clasament după ponderea activității în totalul societăților (zone medii și mari)
| # | Localitate | Societăți active | Pondere |
|---|---|---|---|
| 1 | Hlipiceni | 4 | 8,3% |
| 2 | Bunești | 10 | 7,9% |
| 3 | Popești | 11 | 6,7% |
| 4 | Șeica Mare | 22 | 6,2% |
| 5 | Gioseni | 6 | 6,2% |
| 6 | Corbeanca | 398 | 5,8% |
| 7 | Tăcuta | 3 | 5,8% |
| 8 | Tunari | 338 | 5,5% |
| 9 | Valea Lupului | 290 | 5,5% |
| 10 | Iași | 4.234 | 5,5% |
| 11 | Doicești | 17 | 5,5% |
| 12 | București | 40.810 | 5,3% |
| 13 | Valea Nucarilor | 14 | 5,2% |
| 14 | Heleșteni | 4 | 5,2% |
| 15 | Miroslava | 477 | 5,2% |
| 16 | Cluj-Napoca | 5.945 | 5,2% |
| 17 | Scânteiești | 5 | 5,1% |
| 18 | Popești-Leordeni | 1.045 | 5,1% |
| 19 | Rediu | 143 | 5,0% |
| 20 | Bârnova | 139 | 5,0% |
| 21 | Ștefănești | 7 | 4,9% |
| 22 | Dumbrăvești | 10 | 4,9% |
| 23 | Balotești | 225 | 4,9% |
| 24 | Gherghița | 8 | 4,8% |
| 25 | Ciurila | 42 | 4,8% |
| 26 | Dascălu | 50 | 4,7% |
| 27 | Mihăești | 32 | 4,6% |
| 28 | Baciu | 177 | 4,6% |
| 29 | Mogoșoaia | 206 | 4,6% |
| 30 | Tureni | 21 | 4,5% |