Lunca (Bihor): populație și statistici
Lunca are o populație de 2.581 (2026), pe o suprafață de 70,0 km², cu o densitate a populației de 36,9 loc./km². Se află pe locul 1.855 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.581
- 70,0 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Lunca ocupă locul 64 (număr de localități: 101).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 36 ‰ în Lunca, față de o medie de 183 ‰ în județul Bihor și 163 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 77,6 m² în Lunca, față de o medie de 50,2 m² în județul Bihor și 51,1 m² la nivel național.
Lunca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Lunca în cifre
Unde se află Lunca?
localități vecine
- Rieni4,3 km · 3.003
- Ștei5,3 km · 6.286
- Vașcău5,7 km · 2.041
- Cărpinet8,3 km · 1.670
- Lazuri de Beiuș8,6 km · 1.502
- Câmpani9,1 km · 2.136
- Nucet11 km · 1.951
- Moneasa12 km · 807
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Lunca în timp
Populația localității Lunca a fost de 2.744 în 2016 și de 2.581 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.620 |
| 2022 | 2.587 |
| 2023 | 2.577 |
| 2024 | 2.580 |
| 2025 | 2.575 |
| 2026 | 2.581 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bihor pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.807.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Rieni, la 4,3 km.
Toți indicatorii pentru Lunca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 510 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.121 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,98 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 525 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.880 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.191 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.084 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 461,4 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 77,6 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 53 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,81 km | 3,25 km | 6,17 km | pe locul 153 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 228 m³ | 5.353 m³ | 325.688 m³ | pe locul 583 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 57,3 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 325 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,87 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 546 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 111 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 864 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,4% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,2 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.025 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,98 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 1.341 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 757 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 36 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.086 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor73 · 21,6%
- Industria prelucrătoare45 · 13,3%
- Activități administrative și servicii de suport37 · 10,9%
- Transport și depozitare34 · 10,1%
- Construcții33 · 9,8%
- Hoteluri și restaurante26 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice24 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 16,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 10,7%
- Lucrări speciale de construcții29 · 8,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 8,6%
- Construcții de clădiri28 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil18 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi18 · 5,3%
- Activități de închiriere și leasing17 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca?
Populația localității Lunca este de 2.581 (2026), pe locul 1.855 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca?
Lunca are o suprafață de 70,0 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Lunca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca a trecut de la 2.744 la 2.581, adică o variație de −5,9%.
Unde se află Lunca?
Lunca se află în județul Bihor. Latitudine 46,508, longitudine 22,418.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 36 ‰ (2025), pe locul 3.086 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 77,6 m² (2025), pe locul 53 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Lunca?
Cele mai apropiate de Lunca sunt: Rieni (4,3 km), Ștei (5,3 km), Vașcău (5,7 km), Cărpinet (8,3 km), Lazuri de Beiuș (8,6 km).