Buntești: populație și statistici
Buntești are o populație de 4.095 (2026), pe o suprafață de 72,2 km², cu o densitate a populației de 56,7 loc./km². Se află pe locul 1.042 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.095
- 72,2 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Buntești ocupă locul 29 (număr de localități: 101).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,24 ‰ în Buntești, față de o medie de 2,94 ‰ în județul Bihor și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 63,5 ‰ în Buntești, față de o medie de 69,8 ‰ în județul Bihor și 60,3 ‰ la nivel național.
Buntești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 102).
Buntești în cifre
Unde se află Buntești?
Populația din Buntești în timp
Populația localității Buntești a fost de 4.457 în 2016 și de 4.095 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.308 |
| 2022 | 4.270 |
| 2023 | 4.195 |
| 2024 | 4.145 |
| 2025 | 4.119 |
| 2026 | 4.095 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.111.
- Cea mai apropiată localitate este Drăgănești, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ștei (populație: 6.286), la 8,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Buntești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.569 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,59 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 1.383 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,24 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.383 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.632 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 1.355 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 398,5 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.681 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 73,7 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 93 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 63,5 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 242 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,13 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 254 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 122 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 854 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.087 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,6 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.224 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,73 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 508 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Buntești | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Buntești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor149 · 22,6%
- Industria prelucrătoare102 · 15,5%
- Transport și depozitare90 · 13,6%
- Construcții65 · 9,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit62 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport58 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante40 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice21 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor102 · 15,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor97 · 14,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte81 · 12,3%
- Lucrări speciale de construcții60 · 9,1%
- Fabricarea produselor alimentare49 · 7,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră48 · 7,3%
- Construcții de clădiri47 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi42 · 6,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)35 · 5,3%
- Lucrări de geniu civil35 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Buntești?
Populația localității Buntești este de 4.095 (2026), pe locul 1.042 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Buntești?
Buntești are o suprafață de 72,2 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Buntești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Buntești a trecut de la 4.457 la 4.095, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Buntești?
Buntești se află în județul Bihor. Latitudine 46,612, longitudine 22,467.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Buntești?
În Buntești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,24 ‰ (2025), pe locul 2.383 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Buntești?
În Buntești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 63,5 ‰ (2026), pe locul 242 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Buntești?
Cele mai apropiate de Buntești sunt: Drăgănești (5,7 km), Budureasa (7,0 km), Ștei (8,0 km), Beiuș (9,9 km), Rieni (11 km).