Mihai Viteazu (Constanța): populație și statistici
Mihai Viteazu are o populație de 3.738 (2026), pe o suprafață de 201,7 km², cu o densitate a populației de 18,5 loc./km². Se află pe locul 1.181 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.738
- 201,7 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Constanța după populație: Mihai Viteazu ocupă locul 33 (număr de localități: 70).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 1,52 km în Mihai Viteazu, față de o medie de 4,56 km în județul Constanța și 4,84 km la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 203 ‰ în Mihai Viteazu, față de o medie de 179 ‰ în județul Constanța și 163 ‰ la nivel național.
Mihai Viteazu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Mihai Viteazu în cifre
Unde se află Mihai Viteazu?
Populația din Mihai Viteazu în timp
Populația localității Mihai Viteazu a fost de 3.722 în 2016 și de 3.738 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.746 |
| 2022 | 3.740 |
| 2023 | 3.717 |
| 2024 | 3.743 |
| 2025 | 3.740 |
| 2026 | 3.738 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 28.249.
- Densitatea populației sale este de 4,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Istria, la 8,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Corbu (populație: 6.641), la 18 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mihai Viteazu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 19,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 20,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 278 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 10,7 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,52 km | 4,56 km | 7,67 km | pe locul 2.660 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 2,01 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.111 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.233 | 341.463 | 10.177.161 | pe locul 1.995 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 329,9 ‰ | 459,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.083 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,9 m² | 50,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.645 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 5,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.796 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,9 ‰ | 66,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.312 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,94 ‰ | 4,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 968 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 259 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,3% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 4,8 m³ | 54,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.552 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 3,89 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,61 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 1,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 413 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mihai Viteazu | Constanța | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 203 ‰ | 179 ‰ | 91 ‰ | pe locul 108 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mihai Viteazu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 23,1%
- Construcții36 · 13,6%
- Transport și depozitare34 · 12,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 9,8%
- Industria prelucrătoare23 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante18 · 6,8%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 6,8%
- Alte activități de servicii12 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții30 · 11,4%
- Construcții de clădiri29 · 11,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 10,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 8,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe19 · 7,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil16 · 6,1%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 5,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mihai Viteazu?
Populația localității Mihai Viteazu este de 3.738 (2026), pe locul 1.181 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mihai Viteazu?
Mihai Viteazu are o suprafață de 201,7 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Mihai Viteazu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mihai Viteazu a trecut de la 3.722 la 3.738, adică o variație de +0,4%.
Unde se află Mihai Viteazu?
Mihai Viteazu se află în județul Constanța. Latitudine 44,623, longitudine 28,732.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mihai Viteazu?
În Mihai Viteazu, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 1,52 km (2025), pe locul 2.660 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mihai Viteazu?
În Mihai Viteazu, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 203 ‰ (2025), pe locul 108 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Mihai Viteazu?
Cele mai apropiate de Mihai Viteazu sunt: Istria (8,5 km), Baia (12 km), Fântânele (12 km), Jurilovca (16 km), Săcele (17 km).