Unirea (Brăila): populație și statistici
Unirea are o populație de 2.315 (2026), pe o suprafață de 68,2 km², cu o densitate a populației de 33,9 loc./km². Se află pe locul 2.062 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.315
- 68,2 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brăila după populație: Unirea ocupă locul 30 (număr de localități: 44).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 66,1 m² în Unirea, față de o medie de 45,2 m² în județul Brăila și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 5,2% în Unirea, față de o medie de 3,2% în județul Brăila și 2,0% la nivel național.
Unirea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Unirea în cifre
Unde se află Unirea?
Populația din Unirea în timp
Populația localității Unirea a fost de 2.495 în 2016 și de 2.315 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.434 |
| 2022 | 2.406 |
| 2023 | 2.355 |
| 2024 | 2.330 |
| 2025 | 2.324 |
| 2026 | 2.315 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.550.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Traian, la 9,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Viziru (populație: 6.247), la 9,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Unirea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 11,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 15,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 844 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 14,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,34 km | 4,97 km | 7,67 km | pe locul 1.440 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,16 ‰ | 1,08 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 884 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.118 | 145.218 | 10.177.161 | pe locul 2.226 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 482,9 ‰ | 462,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,1 m² | 45,2 m² | 50,3 m² | pe locul 282 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,43 ‰ | 0,72 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.629 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,9 ‰ | 34,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.617 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,46 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 686 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 224 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,2% | 3,2% | 2,3% | pe locul 663 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 32,4 m³ | 34,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.020 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,91 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Unirea | Brăila | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 128 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Unirea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor39 · 24,2%
- Hoteluri și restaurante17 · 10,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 9,9%
- Transport și depozitare16 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 7,5%
- Industria prelucrătoare11 · 6,8%
- Alte activități de servicii11 · 6,8%
- Construcții8 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 11,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 10,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 5,0%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,3%
- Activități de închiriere și leasing6 · 3,7%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice6 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Unirea?
Populația localității Unirea este de 2.315 (2026), pe locul 2.062 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Unirea?
Unirea are o suprafață de 68,2 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Unirea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Unirea a trecut de la 2.495 la 2.315, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Unirea?
Unirea se află în județul Brăila. Latitudine 45,091, longitudine 27,775.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 66,1 m² (2025), pe locul 282 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Unirea?
În Unirea, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 5,2% (2026), pe locul 663 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Unirea?
Cele mai apropiate de Unirea sunt: Traian (9,1 km), Viziru (9,6 km), Tichilești (11 km), Tufești (12 km), Gropeni (15 km).