Tormac: populație și statistici
Tormac are o populație de 2.888 (2026), pe o suprafață de 129,0 km², cu o densitate a populației de 22,4 loc./km². Se află pe locul 1.656 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.888
- 129,0 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Tormac ocupă locul 52 (număr de localități: 99).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 296 ‰ în Tormac, față de o medie de 334 ‰ în județul Timiș și 252 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 8,7 ‰ în Tormac, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Timiș și 11,1 ‰ la nivel național.
Tormac: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 54).
Tormac în cifre
Unde se află Tormac?
Populația din Tormac în timp
Populația localității Tormac a fost de 2.834 în 2016 și de 2.888 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.885 |
| 2022 | 2.882 |
| 2023 | 2.877 |
| 2024 | 2.870 |
| 2025 | 2.898 |
| 2026 | 2.888 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.064.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Nițchidorf, la 5,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gătaia (populație: 6.413), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tormac
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 884 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 590 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.824 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,97 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 909 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,04 ‰ | 3,31 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.601 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.234 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 1.994 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 427,3 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,8 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.988 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,6 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 465 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,46 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 686 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 296 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 184 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 0,8% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,5 ‰ | 14,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.176 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,0 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.267 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tormac | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 94 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.468 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tormac
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor84 · 24,4%
- Construcții53 · 15,4%
- Activități administrative și servicii de suport40 · 11,6%
- Transport și depozitare37 · 10,8%
- Industria prelucrătoare24 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 6,7%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante15 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 15,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții47 · 13,7%
- Construcții de clădiri44 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 9,3%
- Activități de închiriere și leasing27 · 7,8%
- Lucrări de geniu civil20 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 4,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tormac?
Populația localității Tormac este de 2.888 (2026), pe locul 1.656 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tormac?
Tormac are o suprafață de 129,0 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Tormac crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tormac a trecut de la 2.834 la 2.888, adică o variație de +1,9%.
Unde se află Tormac?
Tormac se află în județul Timiș. Latitudine 45,526, longitudine 21,491.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tormac?
În Tormac, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 296 ‰ (2024), pe locul 184 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tormac?
În Tormac, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 8,7 ‰ (2025), pe locul 2.824 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Tormac?
Cele mai apropiate de Tormac sunt: Nițchidorf (5,8 km), Măureni (8,1 km), Gătaia (11 km), Liebling (13 km), Vermeș (14 km).